Dodržiavajte tieto 3 pravidlá a už nikdy nebudete mať doma neporiadok

Tipy a triky | 15.04.2019

Ak patríte medzi skutočných odporcov upratovania, máme pre vás niekoľko jednoduchých rád, vďaka ktorým si udržíte poriadok - a prehľad v domácnosti, bez toho, aby ste museli tráviť dlhé hodiny náročným upratovaním.

Nie každý musí byť milovníkom upratovania. A rozhodne denne nemusíte mať čas upratovať. Iste to však poznáte, neporiadok sa objavuje so železnou pravidelnosťou dokonca aj v priebehu dňa, keď vôbec nie ste doma. Ako sa s tým elegantne vysporiadať?

Ostatní práve čítajú: Zmeňte totálne vzhľad vášho bytu BEZ renovácie: Potrebujete len tieto lacné drobnosti

Kde sa berie?

Gro neporiadku v domácnosti vzniká pri bežných, každodenných činnostiach. Na vine, samozrejme, nie sú samotné činnosti, ale to, že po jednotlivých úkonoch po sebe neupracete. Dôvodov môže byť mnoho, či už vaša nesústredenosť, nechuť, alebo nedostatok času.

 

S takýmto prístupom stačí len niekoľko hodín a prácne uprataná domácnosť bude opäť hore nohami. K jedným z tipov ako udržať poriadok čo najdlhšie patrí redukcia predmetov okolo vás. Ak máte doma tridsať hrnčekov, budú sa vám tie špinavé kopiť, až kým nesiahnete po poslednom čistom.

Ostatní práve čítajú: Vyrábajte si doplnky a dekorácie vďaka tejto veci!

Čo robiť, aby sa neporiadok toľko nehromadil?

Väčšie upratovanie v celej domácnosti postačuje robiť raz za týždeň. V prípade, že nemáte deti ani náročnejšie domáce zviera a väčšinu času v týždni trávite mimo domov, postačí aj menej často, prosto podľa potreby.

Ostatní práve čítajú: Ak chcete skutočne moderný a nezničiteľný dom, TOTO je najnovší trend!

To, čo by ste ale mali robiť denne, je postarať sa o riady. Použité riady by mali smerovať priamo do umývačky, ak ju nemáte, tak do drezu. Dajte si záväzok, že žiadne riady nebudete nechávať po domácnosti.

 

Platí to aj pre smeti. Vizuálne veľká časť neporiadku zmizne práve vďaka tomuto jednoduchému pravidlu.

Ostatní práve čítajú: Ekologické bývanie v montovanom dome - fakt alebo fikcia?

Pravidlo číslo dva

Žiadne kopy oblečenia. Veci, ktoré ste si vyzliekli, by mali smerovať na dve miesta. Buď priamo do koša na špinavú bielizeň, alebo späť do skrine, prípadne na vešiak. Naopak, oprané oblečenie ukladajte priamo do skrine.

Ostatní práve čítajú: Stierka súčasnosti? Ako z betónu

Ak sa vám nechce, vyberte ho zo sušičky alebo zoberte po usušení zo sušiaka a zložte do koša na čistú bielizeň. Takto zmizne z dohľadu aj napriek tomu, že ju neuložíte priamo do skrine.

 

Všimli ste si?

Väčšina neporiadku vo vašej domácnosti je už v tejto chvíli preč. Práve oblečenie a riady predstavujú najväčší zdroj neporiadku. Ak máte chuť, nastavte si alarm na 15 minút. Za pätnásť minút prejdite celú domácnosť a snažte sa upratať čo najviac vecí, ktoré nie sú na svojom mieste.

Ostatní práve čítajú: Toto je novinka z Japonska: Výnimočná vec, ktorá zútulní váš interiér

Na prvý pohľad je 15 minút pomerne krátka doba. Ak ale budete sledovať svoje upratovanie s hodinkami, zistíte, že väčšina jednotlivých úkonov (zloženie periny a úprava postele, odloženie niekoľkých kusov oblečenia do skrine, uloženie knihy na policu, zapnutie umývačky či pračky atď.) trvá rádovo len pár desiatok sekúnd.

 

Náš tip: Pokojne si pustite do uší päť obľúbených pesničiek a o štvrť hodiny máte hotovo. Cieľom nie je dokonalé upratanie celej domácnosti, ale základné upratanie neporiadku.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia