Kam odpratať tony sezónneho oblečenia? Takto si vytvoríte šatník snov

Tipy a triky | 23.04.2019

Smart voľba sa netýka len moderných technológií. Rozhodovať sa múdro môžete aj v súvislosti s tričkami, šatami, s nohavicami a s ďalšou tonou oblečenia, ktorého sa nehodláte vzdať.

Určite ste už o kapsulovom šatníku počuli, ale nechcelo sa vám do toho púšťať. Teraz je ten správny čas - prečo? Lebo prišla jar a už skutočne môžeme odložiť ťažké zimné kabáty či objemné bundy. S kapsulovým šatníkom si jar nielen užijete intenzívnejšie, ale zjednodušíte si aj jednu nepríjemnú činnosť v domácnosti. Už tušíte akú?

Prečítajte si aj: Už neváhajte: Pre túto vec POTREBUJETE kuchynskú linku na mieru

Poďte to tento raz skúsiť s nami a poriadne. Princíp kapsulového šatníka je pomerne známy mnohým dámam, rovnako úspešne ho však môžu využívať aj páni a, samozrejme, i vaše deti.

 

Zásadou je snažiť sa vytvoriť šatník, ktorý obsahuje (na prvý pohľad) málo kusov oblečenia, ktoré ale dokážete vzájomne kombinovať tak, aby ste vytvorili dostatočné množstvo outfitov na všetky situácie, do ktorých sa bežne potrebujete obliekať.

Prečítajte si aj: Skutočne funkčná kuchyňa potrebuje TÚTO vec: Mali ju už naše prababky

Prečo zredukovať šatník?

Štatistiky nepustia a prakticky každý z nás má doma mnohonásobne viac oblečenia, než reálne nosí. A to aj mnoho rokov potom ako oblečenie prestane vyhovovať rozmerovo či funkčne. Tak sa pýtame, na čo nám je oblečenie, ktoré nenosíme?

Prečítajte si aj: Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl

Na jeho kúpu sme vynaložili peniaze zbytočne, jeho výrobou, dopravou a údržbou sa zaťažilo životné prostredie - opäť zbytočne.

 

Pripomeňme pozitíva kapsulového šatníka. Postačí vám jedna skriňa a dokonca aj tá nebude naplnená na prasknutie, naopak, veci do nej uložíte pohodlne a prehľadne, vďaka čomu vždy rýchlo nájdete to, čo hľadáte a zároveň svoje oblečenie ochránite.

Prečítajte si aj: Viete si predstaviť mentolovú kuchyňu?

Upratovanie v zredukovanom šatníku je omnoho jednoduchšie, v byte sa nekopí oblečenie, nikde nestoja koše plné bielizne. Úspora sa prejaví aj v účtoch, ktoré by ste museli zaplatiť za oblečenie a každý kúsok, ktorý máte, môžete vynosiť do sýtosti.

Prečítajte si aj: Toto všetko vás čaká v aprílovom Lepšom Bývaní: Nenechajte si to ujsť

Ako na to?

Vytvorte si kapsulový šatník kombináciou sezónneho oblečenia - mnohé sa dá nosiť celoročne. Závisí to aj od vašej práce i koníčkov, preto nie je možné navrhnúť univerzálny šatník pre všetkých.

 

V zásade však platí, že budete potrebovať niekoľko zameniteľných outfitov do práce, na voľný čas, aspoň jeden na spoločenské akcie akými sú návšteva divadla, koncertu či oslavy a jeden na športovanie.

Prečítajte si aj: Trendy sa menia, ale obývačka v TEJTO farbe je stálica: Prečo to funguje toľké roky?

Dajte si realistický cieľ

Ak máte práve teraz vo svojej skrini niekoľko tuctov topánok a kabeliek, k tomu pol tucta modrých džínsov a tričká v každom vzore a farbe, bude to pre vás dosť náročné. Stanovte si počet kusov oblečenia, ktorý by ste chceli dosiahnuť (tolerancia jeden - dva kúsky).

Prečítajte si aj: Televízor v obývačke potrebujete, aj keď ho nepozeráte: Dôvod vás prekvapí

Vytvorte si tri outfity v kombinácii nohavice a top, tri v kombinácii so sukňou alebo so šatami. K nim jeden alebo dva vhodné svetre a základné šperky alebo bižutériu.

 

Nezabudnite na obmedzenie počtu topánok a kabeliek, platí to aj pre opasky, klobúčiky, šatky. Všetky veci, ktoré vám nie sú aktuálne dobré, nemilosrdne vyraďte. Odfoťte ich a za symbolickú cenu posuňte ďalej.

Prečítajte si aj: Polovica Slovákov má v obývačke zlé osvetlenie: Akú lampu potrebujete, aby ste si neničili zrak?

Z výnosu si zakúpte tie kusy oblečenia, ktoré vám vo vašom základnom šatníku chýbajú, ale nešetrite - kupujte kvalitné drahšie veci, ktoré vám poslúžia v nasledujúcich rokoch.

V našej GALÉRII nájdete rôzne druhy šatníkov - inšpirujte sa, ako je možné prehľadne skladovať oblečenie!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia