Ako správne grilovať jedlo, aby sa z neho neuvoľňovali rakovinotvorné látky?

Tipy a triky | 25.04.2019

Leto je dokonalé na nekonečné chvíle strávené vysedávaním na terase. Ak k tomu pozvete aj svojich priateľov a spojazdníte gril, o príjemné chvíle máte postarané. Viete však grilovať tak, aby ste neškodili svojmu zdraviu?

Správne, teda zdravé, chutné a bezpečné grilovanie nie je žiadnou náročnou vedou, napriek tomu musíte dodržiavať niekoľko zásad, a to už od samého počiatku. Teda od chvíle, keď dostanete chuť na dobre ugrilovanú klobásku alebo burger. Než však rozpálite gril, venujte pozornosť aj iným dôležitým veciam.

Ostatní práve čítajú: Doplnok storočia: Nástenné hodiny, aké ste ešte nikdy nevideli! (FOTO)

Milujete grilovanie?

Alebo máte konečne po rokoch možnosť pravidelne si grilovať na vlastnej terase či záhrade? Rozhodne by ste to mali využiť, ide nielen o príjemne strávený čas, ale priam o hobby, ktoré je užitočné a môže byť dokonca zdravé.

 

Než sa vôbec dostanete ku grilovaniu, treba dôkladne premyslieť, aký gril vlastne budete potrebovať. Aj keď sa môže zdať lákavé, zakúpiť si gril v sezónnom výpredaji, keď je lacný, ak hľadáte výrobok, ktorý vám poslúži roky, nehľadajte v supermarkete.

Ostatní práve čítajú: Zariaďte si byt podľa toho, aké ste znamenie: Kde budete naozaj šťastní?

Lacné výrobky nemusia mať dostatočnú trvanlivosť, ťažko sa čistia a aj ich samotná obsluha nemusí byť ideálna. Preto je vhodné dobre si premyslieť, ako často budete svoj gril používať a pre koľko osôb budete zvyčajne pokrmy pripravovať.

Ostatní práve čítajú: Naše babky robili v interiéroch jednu veľkú chybu: Vyhnite sa jej u vás doma!

Týmto si viete odpovedať aj na otázku, či potrebujete malý prenosný gril do prírody, väčší záhradný gril, alebo dokonca murovaný gril. Pri kúpe sa zaujímajte aj o náhradné diely, doplnky a o servis - časom ho rozhodne oceníte.

 

Správne palivo i podpaľovač

Asi tušíte, že jedným z najväčších barbarstiev aké možno pri grilovaní vykonať, je chemické podpaľovanie. Ak sa chystáte pripraviť si na týchto uhlíkoch chutný pokrm, je nevyhnutné venovať príprave správnej pahreby dostatok času i pozornosti.

Ostatní práve čítajú: Deväť spôsobov ako zmeniť steny bez maľovania

Prirodzene, použiť kvalitné palivo je základ. Nemusíte sa spoliehať iba na drevo či na drevné uhlie. Možno vám bude viac vyhovovať použitie plynu alebo elektriny. Možnosť regulácie intenzity by mala byť pri každom lepšom grile samozrejmosťou.

Ostatní práve čítajú: 5 faktov, ktoré vás presvedčia, že odkryté trámy v dome či v byte sú viac než len romantika

Bude to zdravé?

Samozrejme, občas treba zhrešiť, ak však grilujete pravidelne, napríklad na týždennej báze, hľadajte diétnejšie a zdravšie alternatívy grilovaných pokrmov alebo zaraďte podiel grilovanej zeleniny. Nenechajte sa oklamať tým, že ak ako prílohu použijete šalát, nebudete priberať.

 

Nadbytočné kalórie sú zvyčajne v dresingoch, v pečive i v rôznych nápojoch, ktoré pri grilovaní konzumujete. Zároveň sa snažte mäso neopekať príliš, pretože čím dlhšie je mäso vystavené týmto vysokým teplotám, tým väčšie množstvo neželaných látok vzniká.

Ostatní práve čítajú: Krb v panelákovej obývačke znie ako sen: Ukážeme vám, že sa to dá!

Správna údržba

Ani ten najdrahší gril vám nebude dlho dobre slúžiť, ak ho nebudete správne čistiť. A to je potrebné po každom použití. Preto sa už pri jeho výbere a kúpe zaujímajte o možnosť odnímania jednotlivých častí a o jednoduchosť údržby. Ak sa vám totiž grilovacia mriežka nezmestí ani len do drezu, bude každé čistenie utrpením.

Pozrite si v našej GALÉRII, aké rôzne veľkosti a typy grilov existujú. Ktorý sa hodí na balkón či na záhradu vám?

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia