Chcete ekologickejší domov? Začať môžete pri svojej garáži

Tipy a triky | 30.09.2019

Často je používaná ako skladisko najrôznejších chemikálií, nebezpečných materiálov či palív. Reč je o garáži. A možno bude znieť paradoxne, keď teraz napíšeme, že aj tento priestor môže z vášho domu vykúzliť ekologicky prívetivejšie miesto.

Podľa štatistík je garáž väčšia, než väčšina spální. Preto by vás malo zaujímať to, akým spôsobom je vhodné starať sa o tento, zdanlivo, nenáročný priestor.

O úsporných žiarovkách toho už bolo napísané viac než dosť. Pravdou ale zostáva, že ak vymeníte svetlo aj vo svojej garáži, ušetríte nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Rovnako je to aj v prípade zateplenia.

Vedeli ste, že oknami vášho domu uniká približne 30 percent tepla? Využite predokenné rolety, ktoré týmto stratám zabránia. Ak ich na svojom dome nainštalujete a budete zaťahovať cez noc, podarí sa v dome regulovať teplotu tak, že ráno nebudete vstávať z postele so studenými nohami.

 

Aj garážové brány by sa mali skladať z takých materiálov, ktoré zabraňujú úniku tepla. Napríklad spoločnosť LOMAX využíva pri niektorých typoch posuvných brán technológiu eloxovaného profilu s integrovanou kefou, vďaka čomu brány ideálne doliehajú a k tepelným stratám tak dochádza minimálne.

Ak však chcete zaspávať s pocitom, že ste pre tepelné zabezpečenie svojej garáže urobili maximum, pozrite sa na sekčné brány, ktoré využívajú pevnú tesniacu gumu, a ktorá je účinnejšia než spomínaná kefa.

Pátrajte po detailoch. Rozhodujú

Dbajte tiež na materiál, z ktorého je vaša brána vyrobená. Na trhu sa stretnete s mnohými nekvalitnými materiálmi či nátermi. Niektoré môžu byť nebezpečné pre ľudí, zvieratá i prostredie. Trvajte u predajcu na tom, že chcete vedieť a vysvetliť všetky technické detaily.


Môžete tiež popremýšľať o tom, akú vodu používate na umývanie svojho auta aj garážových brán. Nie je zložité nainštalovať si barely na dažďovú vodu, z ktorých následne môžete čerpať. Výrazne tým znížite svoj účet za pitnú vodu.

Možno sa vám zdá, že nie je nutné investovať do garáže, ktorú používate na ustajnenie koní pod kapotou vášho štvorkolesového kamaráta alebo ako skladisko vecí. Môžete si teda nechať zmerať, kadiaľ vám z domu uniká najviac tepla alebo koľko vody spotrebujete na umývanie auta. Veríme, že vás výsledky prekvapia.

Platená reklama.

Focus Media

Video

Diskusia