Ako si vypestovať vianočný kaktus

Zeleň a záhrada | 16.10.2008

Pomaly sa blížia Vianoce a už teraz rozmýšľame ako si vyzdobíme svoje príbytky. Okrem stromčeka a vianočných ozdôb sú krásnou dekoráciou aj živé kvety, ktoré kvitnú práve v čase vianočných sviatkov. Najznámejší z nich je vianočný kaktus.

Vianočný kaktus (schlumbergera alebo starší botanický názov zygocactus) si ľudia často zamieňajú s veľkonočným kaktusom (rhipsalidopsis). Majú síce veľa spoločného, ale sú to dva celkom rozdielne rody. Pochádzajú z Brazílie, ale z rôznych oblastí s odlišnými klimatickými podmienkami. Odlišujú sa tvarom kvetov a stoniek. Stonky veľkonočného kaktusu nie sú zúbkované, ale oblé a zvyčajne červenkasté. Starostlivosť o veľkonočný kaktus je oveľa náročnejšia.

Vianočný kaktus má článkované stonky so zárezmi a pichľavo vyzerajúcimi okrajmi. Kvitne svetlými ružovočervenými kvetmi, ktoré sa objavujú v neskorej jeseni a začiatkom zimy. Vyžaduje svetlú miestnosť, ale nie priame slnko. V období rastu, od marca do júla potrebuje viac vody, od polovice augusta zálievku obmedzíme a po nasadení púčikov opäť normalizujeme. Korene sú citlivé na premokrenie, ale aj na úplné vyschnutie. Polievame mäkkou vodou, bez obsahu vápnika.

Rastlinu s púčikmi už nepremiestňujme ani neobracajme, mohli by opadať. Výbornou pomôckou proti zmene polohy je malá značka na črepníku. V zime vianočný kaktus umiestnime do svetlej a mierne teplej miestnosti (14-16 °C) a zálievku obmedzíme na minimum. Po odkvitnutí ho premiestnime do chladnej miestnosti. Presádzame každú druhú jar po odkvitnutí do malého črepníka so zeminou na báze rašeliny a piesku v pomere 3:1. Na jar alebo v lete si môžeme vypestovať novú rastlinu z odrezkov s 2 - 3 článkami, ktoré zakorenia za 3 až 4 týždne v pieskovom substráte.

Ak vám kaktus nechce kvitnúť, na vine môžu byť príliš vysoké teploty a nedodržanie vegetatívneho pokoja. Suchý vzduch zasa spôsobuje opadávanie púčikov. Vianočný kaktus vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu, ktorú môžeme zabezpečiť rosením, alebo pod kvetináč umiestnime misku so zvlhčovacími kamienkami. V lete môžeme kaktus premiestniť do záhrady na tienisté miesto. Rastlina celkovo spevnie a podporí sa tým kvitnutie. Ak budete vianočný kaktus pestovať v závesnom košíku, po zakvitnutí budete odmenení krásnymi kaskádovite prevísajúcimi kvetmi.

Autor: Radomír