Jarné upratovanie v záhradke

Zeleň a záhrada | 30.04.2009

Po zime nás v záhradke čaká mnoho práce, ktorej hlavný výsledok uvidíme až s odstupom času. Tu je pár rád, na čo by ste v okresnej časti záhrady nemali zabudnúť.

Citlivé magnólie
Na jar patrí magnólia k najkrajším kvitnúcim stromom. Pokiaľ sú ich puky zavreté, chránia ju pred chladom hodvábne listy. Hneď ako sa otvoria, môže neskorý mráz viesť k vzniku nevzhľadných škvŕn na okvetných lístkoch. Týka sa to predovšetkým magnólie soulangeana. Aby ste tomu zabránili, v zime a na jar naneste na koreňovú oblasť okolo kmeňa mulč, čím oddialite rašenie.

Neskôr kvitnúce druhy neskoršími mrázikmi väčšinou netrpia. Patrí medzi ne magnólia liliflora Nigra, ktorá väčšinou kvitne najskôr od začiatku mája, alebo magnolia sieboldii, ktorá kvitne od júna do júla.

Kedy rastliny hnojiť?
Pre tvorbu nových listov a kvetom potrebujú rastliny veľké množstvo živín. Obzvlášť organické hnojivá, ako rohová múčka alebo kompost, sa však musia najskôr v pôde rozložiť. Preto by ste ich mali aplikovať včas, hneď na konci zimy.

Inak je tomu s minerálmi, okamžite pôsobiacimi plnými hnojivami. Minerálne hnojivá sa v pôde rozpúšťajú pri prvom daždi, používajú sa preto až vtedy, keď rastliny rašia. Pre správne dávkovanie by sme si mali všímať pokyny na obale hnojiva.

Sadenie trvaliek
Pokiaľ chcete oživiť kvetinové záhony dlhovekými kvitnúcimi rastlinami (trvalkami), nastáva v súčasnosti správny čas na ich sadenie. Vďaka stúpajúcim teplotám a predlžujúcim sa dňom sa novo vysadené rastliny rýchlo ujmú a často vykvitnú ešte tento rok. Pre úspech výsadby je dôležitá starostlivá príprava pôdy. V mieste plánovanej výsadby nakyprite pôdu do hĺbky 30-40 cm. Alebo vykopte jamu zodpovedajúcu dvoj- až trojnásobku objemu kvetináča, v ktorom ste trvalku kúpili.

Šancu rastlín na uchytenie zvyšuje vodná kúpeľ. Kvetináče asi na desať minút postavte do nádoby s vodou. Potom rastliny opatrne uvoľnite z kvetináča, bez toho, aby ste porušili ich korene, alebo plastové kvetináče jednoducho rozstrihnite. Len pri silných koreňových balov uvoľnite vnútorné korene.

Potom rastlinu vsaďte do jamy. Hĺbka výsadby je optimálna, keď povrch koreňového balu nevyčnieva nad povrch záhonu ani nie je ponorený. Listy ani stonky nepokrývajte zeminou, mohlo by to viesť k hnilobe. Výsadbovú jamu vyplňte kyprou záhradnou alebo kompostovou zeminou a potom ju rukami dobre pritlačte okolo rastliny. Zalievať je nutné len v prípade, že je pôda suchá.

Rez kríkov?
Pri kríkoch kvitnúcich na jar urobte spätný rez najskôr až potom ako odkvitne. Pokiaľ by ste rezali skôr, ochudobnili by ste sa o tohoročné kvety. Nové kvetné púčiky na ďalší rok sa zakladajú najskôr v lete či na jeseň. Týka sa to zlatovky (Forsythia), mandlone trojlaločnej (Prunus triloba), pajazmínu (Philadelphus), kérie (Kerria), zimolezu (Lonicera), kolkvície (Kolkwitzia), trojpuku (Deutzia) a vajgélie (Weigela).

Vetvičky nezrezávajte zhora. Cieľom je krík presvetliť a zmladiť, aby bohato kvitol a zostal rozvoľnený. Preto odrežte vetvy staršie než tri až štyri roky priamo pri zemi alebo tesne nad silnou mladou postrannou vetvou. Mladé nerozvetvené výhonky skráťte približne o tretinu. Rez môžete rozdeliť na dva roky, vždy upravte polovicu kríku.

Spätný rez na záhone
Keď sa začne jar, mali by ste už byť hotový s odstraňovaním suchých stoniek, listov a zvyškov kvetov a plodov z predchádzajúceho roku. Neskôr by ste pri spätnom reze ľahko poškodili nové výhonky.

Pozor na slnko
Čerstvo vysadené stálezelené kríky sú na priamom slnku vystavené nebezpečenstvu, že stratia viac vody, než môžu ich dosiaľ plne neuchytené korene prijať. Preto by ste u citlivých alebo vzácnych stálezelených kríkov mali sadenice na 2 až 3 týždne prikryť tieniacimi sieťami alebo čečinou.

Odkvitnuté cibuľoviny
Odstráňte odkvitnuté kvety skôr, než sa začnú tvoriť semenníky. Listy však ponechajte, pokiaľ nezožltnú, pretože si ukladajú zásobné látky do cibule. Odkvitnuté cibuľoviny prihnojte hnojivom s nízkym obsahom dusíku.

Autor: Red