Zelenina, ktorú vypestujete doma

Zeleň a záhrada | 06.06.2009

V dnešnej dobe sa každý snaží ušetriť, kde sa dá. Možno to neznie veľmi lákavo, ale jednou z ciest ako toho dosiahnuť je záhradkárčenie, ktorého čerstvé výsledky si vychutnávate vo vašej kuchyni. Nie všetci však máme túto možnosť.

Existuje však riešenie - niekoľko nenáročných druhov rastlín sa dá relatívne ľahko vypestovať aj v byte. Všetko čo budete potrebovať je pôda, slnečné svetlo, voda, kvetináč a semiačka. A samozrejme trochu nadšenia pre vec.

Tekvice a spol.
Jednou z najjednoduchšie pestovateľnej je zeleniny je tekvica a jej príbuzenstvo. Jedna jediná rastlina by dokázala zasýtiť polovicu bloku. Pritom si môžete vyberať z celej palety. Napríklad taká žltá cukina je veľmi jemná a príjemnej chuti, preferovať ju budú najmä tí, ktorým nie je až tak po chuti zelená cukina.

Jediným trikom, ktorý si jej pestovanie vyžaduje, je počkať kým sa dostatočne oteplí. A ak pestujete vo vnútri, nemusíte ani čakať na slnko. Úplne vám bude postačovať ak budete sadenice držať v teple na veľmi svetlom mieste. A koľko trvá kým budete môcť vyprážať? Len 45 až 50 dní.

Ak sa rozhodnete pre vo vnútri, celkom isto vám postačí jediná rastlina. Tá totiž zaberie tak pol metra štvorcového, pritom vám však urodí viac plodov ako budete schopný spotrebovať.

Zelený hrášok 
Vypestovať sa dajú poľahky aj fazule, hrášok má však čosi do seba. Skrátka chutí lepšie. Jeho sladká chuť sa hodí ku všetkému (obzvlášť vraj k syru), obsahuje množstvo vlákniny, stres odbúravajúceho selénu a dokonca aj nejaké bielkoviny.

Hrach siaty potrebuje trochu tienisté miesto, preto je pestovanie vo vnútri ideálnym riešením. Hrášok má rád kvalitnú, relatívne hlbokú pôdu, množstvo vody a tyč, po ktorej sa bude šplhať. Za to však nepotrebuje hnojivá. Zasaďte ho do nádoby približne štvrť metra veľkej a do troch mesiacov budete mať viac ako 2,5 kila čerstvého hrášku.

Lahodné paradajky
Pestovanie paradajok je opradené rôznymi legendami. Často krát počujeme o množstve starostlivosti a utrpenia, ktoré si to vyžaduje. Väčšinou je to však iba dôsledok niektorých nevhodne zvolených metód. Ľudia ich napríklad zvyknú zasadiť priskoro, či nedávajú dostatok podpory ich konárom. Pomôcť im môže aj výber správneho druhu. Na trhu už totiž nájdete aj paradajky určené vyslovene k pestovaniu v byte.

Potom už stačí len dodržiavať inštrukcie uvedené v návode, prihadzovať nejaký ten kompost a na ostatné môžete zabudnúť. Keďže ich pestujete vo vnútri môžete zabudnúť aj na škodcov, s ktorými by ste sa museli vysporiadať vonku.

Čo také paradajky vyžadujú? Podpery, bohatú pôdu, veľa slnka, hlboké sadenice, veľa tepla a dostatok vody.

Mrkva
Pestovať repu, šalát či papričky je jednoduché. Podobne cibuľu. Málokedy však takto uvažujeme o mrkve. Pritom je to veľmi lahodná a aj za surova konzumovateľná zelenina, ktorej pestovanie si nevyžaduje väčšie nároky.

Jediným trikom je, že potrebujú hlboký kvetináč, veď predsa pestujeme korene... Mrkva je nenáročná, môžete ju pestovať v studenom byte či hoci aj v hlučnom internáte. Nevyžaduje si veľa slnka, vody ani starostlivosti. Môžete ju pestovať prakticky po celý rok a ak je zavlažovaná správne, je prakticky nemožné ju nejako zničiť. Tá zrejme najťažšia časť príde, keď budete musieť čakať na to kým dorastie z maličkej, lahodne vyzerajúcej mrkvičky po poriadnu mrkvu. Buďte však trpezlivý, trvá to len ďalší týždeň či dva.

Bylinky
Keď raz ochutnáte čerstvé bylinky, už nikdy nebudete chcieť vidieť tie sušené. Ich pestovanie je pritom veľmi jednoduché, v mnohých pestovateľských obchodoch či dokonca aj v niektorých supermarketoch je možné kúpiť celé sady na ich pestovanie.

Okrem toho, že bylinky sa v kuchyni hodia prakticky ku všetkému, prinášajú aj významné zdravotné pozitíva. Môžu posilňovať imunitu, naštartovať antioxidačné procesy a k tomu všetkému aromatizovať vaše jedlo.

Medzi tie najjednoduchšie vypestovateľné patria bazalka, mäta, rozmarín či oregano. Pokiaľ sú dostatočne polievané a majú dostatok slnka, rastú doslova ako z vody. Nedávajte im však ani veľa tepla, ani veľa zimy, vlastne priveľa ničoho. Uvidíte, že im to postačí.

Autor: Peter