Liečivá sila zázvoru (+VIDEORECEPT)

Zeleň a záhrada | 24.11.2009

Zázvor, ktorý možno poznáte skôr pod názvom ďumbier lekársky, je známou súčasťou kulinárskych špecialít, ale vyniká tiež svojimi liečivými účinkami a dokonca je považovaný aj za afrodiziakum. Používa sa hľuzovitý koreň tejto rastliny.

Zázvor ako liek
Účinnými látkami zázvoru sú najmä esenciálne oleje a štipľavá látka gingerol (v angličtine je zázvor známy pod názvom ginger).

Výnimočné sú účinky zázvoru pri tráviacich problémoch, bolestiach žalúdka i v tehotenstve, kedy pomáha pri typických tehotenských nevoľnostiach.

Prispieva k správnemu fungovaniu srdcovocievneho systému a možno ho využiť aj pri bolestiach hlavy. Je tiež prostriedkom na úpravu hladiny cholesterolu.

Zázvor je však vďaka svojim liečebným účinkom aktuálny aj v týchto sychravých mesiacoch, kedy na nás číhajú rôzne choroby. Obzvlášť chrípka a prechladnutie. Zázvorový čaj prináša úľavu pri nádche, kašli alebo boľavom hrdle a zmierňuje zimnicu. Podporuje tiež obranyschopnosť organizmu.

Obklady zo zázvoru zasa príjemne osviežia a prekrvia stuhnuté svalstvo tela, dokonca ho možno využiť aj pri bolestiach ucha vo forme vatového tampónu alebo kúska gázy namočenej do odvaru zo zázvoru.

Zázvor na tanieri
Zázvor je však známy aj v kuchyni, kde má široké využitie. Vyniká ostrejšou, jemne sladkastou vôňou i chuťou a možno ho využiť v podobe čerstvého koreňa, ktorý olúpeme a nastrúhame najemno, ale tiež vo forme sušeného koreňa, prípadne prášku.

U mnohých z nás sú súčasťou vianočného stola zázvorové keksíky, takzvané zázvorníky.

Zrejme každý z nás pozná korenie karí, ktorým ochucujeme rôzne pokrmy. Možno ste nevedeli, že súčasťou tohto obľúbeného korenia je aj zázvor.

Známe je aj zázvorové pivo, zázvorová malinovka a dokonca si môžete vychutnať aj pohár zázvorového vína. Kandizovaný zázvor je niekde taktiež obľúbenou pochúťkou, i keď nie každému „sadne" jeho výrazná chuť.

Zázvorom si možno dochutiť mäso, ryby či ryžu, hodí sa i do rôznych sušienok, omáčok. Liečivým i chutným nápojom je zázvorový čaj, ktorý sa podáva väčšinou s medom a citrónom. Veľmi obľúbený je v ázijskej kuchyni, odkiaľ aj pochádza.

Zázvor je teda skutočne všestranný a možno ho využiť na liečebné účely aj na dochutenie jedál.

Jeho účinky sú však pomerne silné, a preto ho treba užívať s mierou. Neodporúča sa deťom do troch rokov a i keď je známym pomocníkom pri tehotenských nevoľnostiach, v tomto prípade sa tiež musí užívať opatrne a radšej až po porade s lekárom.

Ak trpíte nejakým vážnejším ochorením, taktiež užívanie zázvoru konzultujte najskôr so svojím lekárom.

Autor: Diana

Na videu si môžete pozrieť ako jednoducho sa pripravuje veľmi účinný čaj použiteľný napríkald aj v tomto chorobami skúšanom období.