Jazierko v záhrade - balzam na dušu

Zeleň a záhrada | 16.04.2010

Okrasné jazierko je veľmi efektným a zaujímavým prvkom v záhrade. Jeho veľkosť, tvar a umiestnenie by mali harmonizovať s celkovým štýlom záhrady a domu. Okrasné jazierka pravidelných tvarov sa hodia viac k modernej mestskej záhrade, nepravidelné prírodné jazierka s bohatou vodnou vegetáciou sú vhodnejšie pre vidiek.

Jazierko áno, ale z čoho?
Pri zakladaní jazierka máme na výber niekoľko možností: hotové plastové nádrže, hydroizolačné fólie, betón, ílovité zmesi. Staré plechové vane alebo sudy nie sú na vytvorenie jazierka vhodné. Najspoľahlivejšie, najjednoduchšie a najlacnejšie je použitie fólie, ktorá môže byť z polyetylénu, kaučuku alebo PVC. Fólia umožňuje dokonale tvarovo kopírovať terén, je odolná voči vysokým teplotám, UV žiareniu, mrazu aj chemickým vplyvom a umožňuje pestovanie vodných rastlín. Jej nevýhodou je to, že ak nie je dokonale zapracovaná do terénu, jej vzhľad pôsobí rušivo.

Jazierko z hotovej plastovej nádrže je vhodné najmä do menších moderných záhrad. Nádrže sú odolné voči UV žiareniu, sú pevné, môžu mať už členené dno s preliačinami, ktoré umožňujú pestovať vodné rastliny. Ich výhodou je, že pri rekonštrukcii záhrady nie je problém ich premiestniť na iné miesto. Plastové jazierko sa však rýchlejšie prehrieva, čo môže spôsobiť problémy pri pestovaní vodných rastlín a chovaní rýb.

Do jazierka treba zabezpečiť prívod vody na prvé napustenie aj dopĺňanie odparenej vody. Pre čistotu vody aj život rýb a rastlín je potrebný vysoký obsah kyslíka, preto musíte nainštalovať vodné čerpadlo aj kvalitný vodný filter, ktorý pomôže zbaviť vodu hrubých nečistôt. Čerpadlo a filter majú byť umiestnené v najhlbšej zóne, na zimu ich treba z vody vybrať. Vodu pomáhajú prevzdušňovať aj rôzne fontánky, vodomety, vodopády, ktoré sú zároveň príjemným a efektným oživením vodnej plochy.

Osvetlenie
Ak chcete mať jazierko osvetlené, myslite na to na začiatku jeho realizácie. Osvetlenie môže byť nadzemné alebo podvodné, ktoré sa hodí najmä do jazierok geometrických tvarov. Zaujímavé svetelné efekty vytvoríte pomocou lámp, svetlometov, svietidiel alebo reflektorov. Svetlo však nesmie svietiť nepretržite, pretože ryby a vodné rastliny potrebujú aj tmu.

Vodné rastliny
Vodné rastliny sa podieľajú na vytváraní biologickej rovnováhy v jazierku a svojím vzhľadom ho skrášľujú. Vodné rastliny by mali tvoriť asi tretinu plochy jazierka. O ich osadení treba uvažovať pri plánovaní jazierka, pretože vodné rastliny majú rôzne nároky na hĺbku hladiny. Prítomnosť rastlín ovplyvňuje aj je to, či je voda stojatá alebo tečúca. Rastliny pestované na okraji jazierka tienia vodnú hladinu, čím bránia prehrievaniu a množeniu rias.

Na výsadbu sú vhodné napríklad bergénia, truskavec, kosatec, prasličky, puškvorec, nezábudka, šachor. Na pestovanie v hlbokej zóne sú určené ponorené rastliny a druhy s listami plávajúcimi na hladine. Ponorené rastliny uvoľňujú do vody veľké množstvo kyslíka, ich rast je však potrebné regulovať,  aby sa príliš nerozbujneli. Vtedy totiž spotrebúvajú kyslík, ktorý chýba rybám.

Ryby


V jazierku môžu byť aj rybky, ale iba obmedzené množstvo a vhodné druhy, napríklad jalec zlatý, červenica zlatá a slnečnica pestrá. Ich prítomnosť má svoje výhody aj nevýhody. Pravdou je, že ryby svojimi výlučkami vodu znečisťujú, čo narúša rovnováhu a prispieva k tvorbe rias. Zároveň však jazierko pomáhajú čistiť tým, že sa živia riasami aj larvami komárov a drobným hmyzom. Ak chcete v jazierku chovať rybky, dôležité je zabezpečiť im dostatočný životný priestor. Prvou podmienkou je minimálna hĺbka jazierka 60 až 100 cm a veľkosť jazierka aspoň 15 m2.

Jazierko ako bazén
V jazierku vhodného tvaru, veľkosti a hĺbky sa môžeme počas letných horúcich dní aj okúpať a v zime korčuľovať. Oproti bazénu sú jeho výhodami nízka obstarávacia cena, nižšie prevádzkové náklady a čistá voda bez chemikálií. Bezpečné kúpanie v jazierku umožní stacionárne čerpadlo umiestnené na brehu. Ponorné čerpadlo je menej hlučné, ale jeho umiestnenie na rizikové vzhľadom na možnosť poškodenia káblov. V každom prípade musí byť v elektrickom obvode inštalovaný špeciálny istič, ktorý preruší v prípade poruchy dodávku elektrického prúdu.

Máte chuť vyhrať zaujímavé ceny v podobe štýlových Bagie? Zapojte sa do nášho veľkého čitateľského prieskumu do 30.4.2010 a odpovedzte na niekoľko zvedavých otázok! Možno práve vy vyhráte jednu z cien v tejto súťaži. Viac informácií nájdete tu!

Autor: Radomír