Postavte si altánok. Alebo radšej pergolu?

Zeleň a záhrada | 04.06.2014

Teplé letné dni a večery sú na posedenie v záhrade priam stvorené. Altánky, pergoly a rôzne prístrešky sú prvky záhradnej architektúry, ktoré ovplyvňujú vzhľad domu a záhrady a ponúkajú možnosť na stolovanie, posedenie, oddych aj zábavu. Ich výhodou je, že chránia pred poveternostnými vplyvmi a zvyšujú funkčnosť obytnej záhrady. Vďaka nim vznikne v záhrade príjemné zákutie, v ktorom si môžete v pokoji oddýchnuť a vychutnať pohľad na svoju záhradu.

Altánok či pergolu?
Pri výbere typu prístreška treba brať do úvahy veľkosť, členenie a štýl záhrady a domu, účel, umiestnenie aj financie. Ak máte väčší pozemok, môžete skombinovať viac druhov prístreškov. Altánok je samostatne stojaca stavba – domček, väčšinou s otvorenými vzdušnými stenami. Stavajú sa však aj altánky chránené zo všetkých strán, s oknami, dverami a zavedenou elektrinou. Do záhrady ho situujeme tak, aby poskytoval výhľad na okolité dominanty – dom, záhradu, studňu, jazierko.

Pôdorys môže byť typický štvorcový, obdĺžnikový alebo nezvyčajnejší okrúhly a viacuholníkový. Veľkosť altánku závisí od počtu miest na sedenie a účelu, na ktorý ho chcete využívať (stolovanie, grilovanie, relax). Vzhľad altánku prispôsobte štýlu záhrady. Do orientálnej záhrady sa hodí pagoda, drevená rustikálna stavba s výzdobou je určená k pôvodnej ľudovej zástavbe. Samotný altánok môže byť voľne položený na trávniku alebo ukotvený v zemi či v dlažbe.

Pergola je vzdušný záhradný objekt, umiestnený voľne v priestore alebo nadväzujúci na terasu domu. Má jednoduchú rámovú konštrukciu zloženú zo zvislých stojok, vodorovných trámov a prekladov. Jej tvar a proporcie by mali byť prispôsobené veľkosti a tvaru domu aj štýlu záhrady.

Väčšinou sa pergola nachádza na južnej strane domu, preto treba vyriešiť zatienenie. Môžete použiť slnečník, markízu, trstinové rohože, plátno. Atraktívne pôsobí pergola husto obrastená popínavými rastlinami a kvitnúcimi rastlinami alebo viničom. Pred dažďom aj vetrom ochráni strieška, napríklad zo sklokarbonátových platní. Ideálna je kombinácia otvorených a zakrytých častí, ktorá ponúka veľa obmien.

Materiál na výstavbu


Na výstavbu záhradných stavieb sa najčastejšie používajú prírodné materiály – drevo a kameň. K minimalisticky riešenému domu a modernej záhrade sa hodí aj kov, tehly a betón. Výplň môže tvoriť drevené latovanie, kované zábradlie, sklo, kov, betón.

Pri výstavbe je potrebné vyriešiť spôsob ukotvenia nosných prvkov do základov, prípadne steny domu. Stĺpy vyžadujú stabilné základy. Drevené stĺpy sa nesmú priamo dotýkať pôdy, aby nedošlo k ich postupnému hnitiu. Pri zastrešených stavbách je nutné zabezpečiť odvod dažďovej vody.

Podlahy môžu byť dláždené prírodným kameňom, keramickými alebo betónovými dlaždicami s protišmykovou a mrazuvzdornou úpravou alebo sypané jemnou kamennou drvinou, drevené rošty. Strechu tvoria škridle, drevené šindle, mäkké krytiny na asfaltovej báze, sklokarbonátové platne.  

Zariadenie
Najvhodnejším zariadením do záhradných stavieb je exteriérový nábytok z dreva, plastu, prútia alebo kovu. Nábytok môže byť aj stabilne zabudovaný na základoch z tehly, dreva, kameňa alebo betónu. Obidva typy musia odolávať vlhkému prostrediu a UV žiareniu a dať sa dobre čistiť.

V letnej sezóne kreslá, stoličky a ležadlá doplňte o čalúnené matrace a vankúše pre zvýšenie pohodlia. Atraktívnou súčasťou všetkých druhov prístreškov, altánkov a pergol sú záhradné grily a kozuby. Nezabudnite na osvetlenie, pomocou ktorého zažijete romantické večerné posedenie. Nemusí byť elektrické, výborne poslúžia aj kahance so sviečkou, lampióny a petrolejové lampy.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia