Napínavé popínavé rastliny

Zeleň a záhrada | 06.06.2010

Plazia sa po domoch a plotoch, pozerajú sa nám do okien, ale hlavne nás tešia svojou krásou a vôňou. Reč je o popínavých rastlinách.

Popínavé rastliny sú obľúbené pre svoju nenáročnosť na plochu, ktorú zaberajú a pre svoju okrasnú funkciu v záhradkách. Dreviny, ktoré pokrývajú väčšie plochy, majú aj ochrannú funkciu. Chránia múry pred prevlhnutím, zlepšujú mikroklímu v dome a prispievajú k zníženiu hlučnosti.

Okrem toho majú dlhodobé uplatnenie na rozdiel od ťahavých letničiek, ktoré musíme každoročne pestovať znova zo semien. Mnoho druhov ako napríklad plamienky, popínavé zemolezy, rubkovec, povojník sa môžu uplatniť ako solitéry alebo ako okrasné ploty oddeľujúce od seba jednotlivé časti záhrady.

Dreviny, ktoré sú charakteristické svojím výrazným olistením, nám pomôžu zakryť nie príliš pekné časti záhrad,  domov alebo múrikov. Na skrášlenie terás a našich balkónov sú vhodné aj prešľachtené kultivary brečtanov, zemolezy, ktoré môžeme vysadiť aj do nádob.

Ako na to pri výbere popínavých rastlín

Ak sa rozhodujeme nad výberom popínavej rastliny, musíme brať do úvahy jej požiadavky na slnečnosť, vlhkosť a úrodnosť pôdy, kde chceme rastlinku vysadiť. Dôležitá je tiež výška a šírka, do ktorej sa nám rozrastie a farba kvetov by mala ladiť s našou záhradkou a fasádou domu.

Medzi najobľúbenejšie popínavé rastliny patria napríklad veľkokveté plamienky, ktorým darí sa im na slnečnom mieste, ale koreňový krčok si vyžaduje ochranu pred priamym slnkom. Plamienky kvitnúce v máji a v júni režeme až po odkvitnutí. Naopak druhy kvitnúce v júli až v septembri režeme  na jar nízko nad zemou.

Vistéria čínska kvitne v máji a v júni , darí sa jej na

slnečnom a chránenom mieste, niekde pri dome. Chránená teplejšia poloha vyhovuje tiež  aktinídiam a bignóniam.

Opadavý zemolez kozí, nazývaný tiež „ruža z Jericha“ môže dosahovať až výšku 5 metrov. Kvitne v máji až v júni žltobielymi zvonka ružovkastými  kvetmi.

Na zazelenanie múrov alebo holých kmeňov starších stromov je ako stvorený brečtan popínavý. Podobne ako vlkovcu veľkolistému mu vyhovujú aj polotienisté a tienisté polohy.

Z popínavých letničiek sa najčastejšie pestuje povojník purpurový – kvitne až do jesenných mrazov. Aby mladé rastlinky neutrpeli neskorými mrazíkmi vysievame ho až v máji.

Pohánkovec čínsky je mohutná drevina a jej výhoda spočíva tiež v tom, že nielen  v lete, ale  aj v neskoršej jeseni sa môže pýšiť množstvom drobných bielych kvietkov. Je vhodný na pokrytie  múrov a pergol.

Na oživenie domových fasád je veľmi obľúbený pavinič trojlaločný, ktorý dorastá až do

výšky 10 metrov je vhodný na zazelenie domových fasád. Pavinič päťlistý zostáva na jeseň krásne karmínovo červený, ale neuchytáva sa tak pevne, ako jeho predchodca, preto sa hodí na popínanie rôznych konštrukcií.

Konštrukcie a opora popínavých rastlín
Výber konštrukcie pre popínavé rastliny je veľmi dôležitý, pretože ak by sme chceli neskôr upravovať ich tvar, nezaobíde sa to už bez narušenia tvaru a strihu rastliny. Ako pomoc pre rast rastlín môžeme využiť aj rôzne povrazy z prírodného materiálu alebo z umelej hmoty, ktoré sú trvácnejšie.

Drôty a drôtené laná sú ešte stabilnejšie voči poveternostným vplyvom a poskytujú rastlinám väčšiu oporu. Na popínavé rastliny, ktoré radi obopínajú kmene stromov, ako napríklad brečtan alebo popínavá hortenzia, môžeme použiť aj rôzne oceľové rúry, stĺpy a podobne. Rúry môžeme tiež pre lepší efekt nafarbiť.

Pre milovníkov prírodných materiálov sú vhodné bambusové trstiny, alebo rôzne konštrukcie z dreva. Pre svoju okrasnú funkciu sú veľmi obľúbené drevené konštrukcie v tvare mriežky, drôtenka z pozinkovaného pletiva a tak ďalej. Popínavé ruže a jazmín musíme ku konštrukcii priväzovať, pretože samé nemajú dostatočnú schopnosť sa prichytiť.

Popínavým letničkám stačí stačí jednoduchá konštrukcia z latiek alebo drôtený plot.
Pre vistériu, aktinídiu, akébiu, vlkovec sú vhodnejšie mohutnejšie konštrukcie, ktoré sú od múru vzdialené 30 centimetrov. Múr nesmie byť vlhký, zle spárovaný, s omietkou príliš hladkou alebo rozpadávajúcou sa. Najvodnejšie sú múry otočené na východ alebo západ.

Autor: Iveta

Focus Media

Video

Diskusia