Starožitníctvo v záhrade

Zeleň a záhrada | 09.06.2010

Chcete si vyzdobiť svoju záhradku a chýbajú vám financie? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako si  skrášliť svoje okolie s použitím starých vecí, alebo ich iba prekladáte z miesta na miesto a premýšľate, kam ich vyhodiť? Možno ani neviete, ako krásne a vkusne vám tieto veci dokážu vašu záhradu skrášliť.

Na dvore takmer každého z nás  alebo vo dvore našich starých rodičov, či príbuzných sa nachádza množstvo „starožitností“ ako sú drevené vozíky, fúriky, kolesá zo starých vozov, predné časti voza, konské chomúty, podkovy, korytá, dekoračné trojkolky na kvety a množstvo ďalších takzvaných nepotrebných vecí.

Pritom stačí len troška tvorivosti a  namiesto kupovania rôznych dekoračných predmetov si môžeme zrekonštruovať staršie veci, z ktorých budeme mať o to väčšiu radosť, že sme si ich vyrobili vlastnoručne a zároveň nepotrebné veci nejako vhodne využili. Takto upravená záhradka tiež dýcha tajomnou históriu, pretože každá stará vec nesie so sebou svoj príbeh, stačí sa len započúvať.

Kolesá, vozíky, rebríky


Najviac využívané pre svoju nenáročnosť a estetiku bývajú staré kolesá, ktoré stačí obrúsiť, natrieť farbou a nalakovať. Kolesá môžeme zavesiť na stenu alebo múr, prípadne vhodne umiestniť ako malú časť celej dekorácie. Vhodné sú tiež ako opora pre popínavé rastlinky, ktoré spolu vytvárajú zaujímavý efekt.
        
Medzi veľmi obľúbenú dekoráciu do predzáhradiek patria drevené vozíky, väčšieho aj menšieho formátu, do ktorých môžeme nasadiť rôzne kvety a rastlinky, vyzdobiť hlinenou keramikou.
     
Kvetináče môžeme umiestniť aj pomocou starého dreveného rebríku, ktorý sa dá využiť ako podpera použil starší drevený rebrík. Stačí naň nasadiť pár dosiek, na ktoré poukladáte kvety. Tie týmto spôsobom lepšie vyniknú a zároveň tým aj ušetríme miesto.

Tehly
Ak máme v záhrade staré tehly, máme viacero možností. Môžeme ich použiť na menší chodník, pričom z rôznych veľkostí a častí vytvoríme akúsi mozaiku. Tiež poukladaním menších a väčších tehál na seba môžeme vytvoriť okrasný múrik, ktorý nám rozdeľuje záhradku. V strede múrika necháme otvor na kvet alebo inú dekoráciu.

Náš tip
Pre šikovnejšie ruky máme nápad so servítkovou technikou, keď zachovalejšiu tehlu dobre umyjeme, necháme zaschnúť, natrieme nezotierateľnou, najlepšie bielou farbou a prilepíme pomocou krakelového laku servítok. Ešte raz potom lakom pretrieme. Takto ozdobené tehly použijeme ako dekoráciu na miesto, ktoré nebude vystavené prílišným povetornostným vplyvom, niekde pod prístrešok, akým je altánok a podobne.

Takto môžeme pomaľovať aj drevené korytá, kamene, staré kanvice na mlieko, ktoré potom pridáme ako dekorácie ku kvetinovým záhonom.

Autor: Iveta

Focus Media

Video

Diskusia