Správna mikroklíma v skleníku - zdravá zelenina na tanieri

Zeleň a záhrada | 11.06.2010

Pokiaľ máte radi chutnú a zdravú zeleninu, ako sú uhorky, papriky, rajčiny, baklažány alebo melóny, pri ich pestovaní sú najlepšími pomocníkmi skleníky. O skleníky sa však musíme aj príslušne starať, aby ich teplota, vlhkosť vzduchu a intenzita slnečného žiarenia zodpovedala potrebám teplomilnej zeleniny.

Ako udržať primeranú teplotu v skleníku?
Počas dňa by nemala teplota presiahnuť 35 °C, čo sa nám pri letných vysokých teplotách môže zdať takmer nemysliteľné. Existuje však zopár rád, ako si s týmto problémom poradiť.

Vzduch je najteplejší v hornej časti skleníka a na jeho odvedenie a zníženie teploty slúži najmä vetranie a tienenie.

Ak sme počas dňa v práci a nemôžeme teplotu otváraním a zatváraním strešných okien regulovať, je vhodnejšie automatické otváranie pomocou hydraulických zdvíhačov. Na trhu sú dnes aj bočné vetracie okná, ktoré zaisťujú lepšiu cirkuláciu vzduchu.

Pri tropických horúčavách treba vetrať aj dverami skleníka. Niektorí záhradkári používajú aj ventilátor. Na kontrolu teploty a vlhkosti je nutné používať teplomer a vlhkomer.

Intenzita slnečného žiarenia


Ak je intenzita slnečného žiarenia príliš vysoká, môže to viesť k popáleniu rastlín až k opadávaniu kvetov. Naši starí rodičia to v minulosti riešili natieraním skla vápenným mliekom, ale to viedlo k tomu, že natreté okná tienili aj vtedy, keď bolo zamračené a tým rastlinám chýbalo svetlo.

Dnes už ale existujú tieniace nátery, ktoré sa v daždivom počasí vďaka vlahe stávajú priesvitnými. V prípade potreby je možné náter nastriekať vodou pre lepšiu priepustnosť svetla. Vhodné je tiež tieniť skleník z vonkajšej strany tienidlami z rákosia, vrecoviny alebo netkanej textílie.

Pestovanie niektorých druhov teplomilnej zeleniny
V skleníku sa neodporúča pestovať súčasne rajčiaky s uhorkami, pretože uhorkám vyhovuje vyššia teplota aj vzdušná vlhkosť a zároveň nižšia intenzita slnečného žiarenia ako je to u rajčiakov, papriky prípadne baklažánov. Rajčiaky majú v skleníku zhoršené podmienky na opeľovanie kvetov, preto je vhodné kvitnúcimi rastlinami častejšie potriasť.

Ak máme k dispozícii iba jeden skleník, môžeme ho rozdeliť zavesenou fóliou na dve časti. V zadnej časti, kde nie sú dvere budeme pestovať uhorky, pretože znesú viac tepla. Tiež je možné dostať dvojkomorový skleník, ktorý má dvere z obidvoch strán a v prostriedku je oddelený prepážkou.

Vyššiu vlhkosť vzduchu zabezpečí aj široká nádoba s vodou, ktorú umiestnime do skleníka a časté kropenie pôdy a chodníka. Ak máme menší skleník sú vhodné aj skleníkové regály, ktoré slúžia pre umiestnenie sadby alebo rastlín na viacerých poschodiach.

Autor: Iveta

Focus Media

Video

Diskusia