Brečtan a zima

Zeleň a záhrada | 07.12.2011

Brečtan je rastlina, ktorá nám môže byť nesmierne prospešná. Aby nám však dobre poslúžila, musíme sa o ňu starať aj my a dávať pozor, aby zimu prežila bez väčších problémov.

Nevadia im nízke teploty, ale...
Nie je brečtan ako brečtan, čo znamená, že sú aj iné druhy, ako je náš domáci brečtan popínavý. Pokiaľ tento máme na svojom dome ako živú izoláciu, v zime ho samozrejme nebudeme dávať dolu a ani prikrývať fóliou či niečím podobným. Jednoducho sa s mrazmi musí popasovať. V každom prípade je brečtan veľmi odolná rastlina, ktorú len tak ľahko niečo nepoloží.

Sú však aj iné druhy, ako napríklad brečtan japonský, írsky, kanársky a tak ďalej. Ani tým nízke teploty v zásade nevadia, to však neznamená, že by obľubovali vysoké mrazy. Podľa odborníkov je ideálne teplota pre vyššia ako desať stupňov Celzia. V tomto období by ste svoj brečtan mali už polievať podstatne menej, ako v lete. Na tento účel používame vodu, ktorá má  približne izbovú teplotu.

V tejto súvislosti odborníci odporúčajú brečtany v zime sem tam pokropiť vodou, hlavne v prípade, že ich máte umiestnené vo vyhriatej miestnosti. Vďaka tomu je väčšia pravdepodobnosť, že rastlina vyženie nové výhonky. Tie však môže vyháňať aj v zime a to v prípade, že sa brečtan nachádza v teplej miestnosti so suchým vzduchom. Pokojne ich však odstráňte, na jar si vyženie iné.

Brečtan a dom v zime
Teraz sme si hovorili o tom, ako sa starať o brečtan v zime. Obráťme to však takto a pozrime sa na to, ako môže táto úžasná rastlina v zime pomôcť nám. Na zazelenanie múrov alebo holých kmeňov starších stromov je ako stvorený brečtan popínavý.

Popínavé rastliny, medzi ktorými je náš brečtan popínavý jednotkou, sa prichytávajú na fasády domov malými ramenami výhonkov a dokážu rovnomerne pokryť celú plochu. Medzi porastom listov a plášťom domu sa vytvorí akási vzduchová medzera. Slúži v podstate ako tenká tepelnoizolačná vrstva.

Podľa odborníkov dokáže porast izolovať podobne ako desaťcentimetrové tehlové murivo.  Listy sa čiastočne prekrývajú a tvoria súvislú ochrannú vrstvu domu. Chránia povrch obvodového plášťa pred agresiou počasia a klimatických pomerov. Dažďová voda totiž po listoch stečie a omietka nezostáva mokrá. Zvyšuje sa tak aj životnosť stavebných prvkov.
 
Rovnako dobre je porast účinný proti prehriatiu konštrukcie stavby v horúcom lete a v zime zase proti premrznutiu. Tým, že vegetácia dokáže vyrovnávať teplotu, pôsobí priaznivo aj dovnútra interiéru.

Autor: Iveta