Skrášliť záhradu spolu s prírodou

Zeleň a záhrada | 12.11.2012

Aj keď sa na jeseň pozeráme na záhradu už viac cez okno ako priamo z nej, tak nám to nedá, aby sme sa nechytili iniciatívy a nepriložili ruku k dielu spolu s prírodou aj my.

Kultivovaná divoška
Záhrada, nám počas roka zvykne tancovať rôzne rituálne tance, ktorými sa dáme zakaždým strhnúť a stávame sa vedome, či nevedome ich bezprostrednou súčasťou. Hoci aj divoko zarastená záhrada má svoje čaro a pôvab, dávame prednosť jej kultivovanej forme, aby nás zalieval príjemný pocit z dobre vykonanej práce.

Hráme sa na stylistov
Napriek tomu, že sa záhrada aj sama dokáže formovať do krásy, radi sa premieňame na stylistov, ktorí jej dopomôžu ju ešte lepšie vyzdvihnúť. Na jeseň, keď sa príroda pomaly, ale iste chystá na zimný odpočinok, záhrada osirieva. A vtedy nastupujeme na rad my a pokúšame sa ju v rámci možností zveľadiť vlastnými darmi.

Naše južanské slnko
Ako sme už aj prednedávnom spomínali, hitom jesene sa v posledným rokoch stala tekvica, ktorou sa dá ozdobiť záhrada aj mimo halloweenskú parádu. Stačí ju kdekoľvek v záhrade postaviť a ona ju rozžiari na tom mieste ako južanské slnko. Rovnako užitočne sa dajú použiť jabĺčka, ktoré môžeme aranžovať na spôsob kvetinového záhonu.

Sedieť alebo aj nesedieť
Kytice zo sušených listov na záhradných stoloch nám pošepkajú, že sa počasie ešte nezopsulo natoľko, aby sme nemohli sedieť vonku pri šálke teplého čaju, hoci aj zababušení do deky. Ak by sme chceli vyhodiť starú nepotrebnú stoličku a kreslo, zľutujme sa nad nimi, pretože môžu v záhrade ešte dobre poslúžiť ako štýlový podstavec alebo aj kvetináč.

Tak čo, stihli ste už vyzdobiť svoju záhradu alebo sa ešte len chystáte?

Autor: Katarína