Jazierko v zime: Nedovoľte mu zamrznúť

Zeleň a záhrada | 08.01.2019

Vedeli ste o tom, že jazierko žije svojím životom aj napriek tomu, že je na ňom hrubá vrstva ľadu? Na tom by nebolo nič zlé, ak by procesy pod nánosom ľadu neboli nebezpečné ako pre živočíchy, tak aj pre rastlinstvo.  Čo sa v ňom deje


Keďže do jazierka sa vtedy nedostáva kyslík, zvyšky rastlín a žijúce rybky v ňom nemilosrdne odumierajú a ich rozklad vytvára toxické plyny (metán, amoniak, sírovodík atď.), ktoré sú smrteľné pre všetko, čo v jazierku žije. Preto je nevyhnutné, aby pri zamrznutí jazierka zostal na hladine dostatočne veľký otvor, ktorým budú rybky a rastliny prijímať kyslík a jedovaté plyny ním budú odchádzať.

Vriacou vodou proti ľadu
Existuje viacero spôsobov ako bojovať s prírodou. Mnohých možno napadne, že na rozmrazenie jazierka použijú vriacu vodu. Chvíľku sa vám síce bude zdať, že ste vyhrali, ale v konečnom dôsledku ide o veľmi náročný proces dopravovania desiatok litrov vriacej vody k jazierku a v období vysokých mrazov je tento spôsob aj neúčinný.

Silnejší vyhráva
Rozbíjanie ľadovej vrstvy mechanicky sa určite neodporúča, pretože riskujete pád do vody a sekaním diery do ľadu rušíte ryby, ktoré sú na otrasy veľmi citlivé. Zároveň veľmi ľahko môžete spôsobiť prerezanie hydroizolačnej fólie sekerou alebo zlomeným úlomkom ľadu. A ak bude tuhá zima, budete musieť sekať a sekať a sekať.

 
Polystyrénový plavák
Prvým ideálnym riešením je použitie polystyrénového rozmrazovacieho plaváku, ktorý ochráni jazierko pred kompletným zamrznutím. Plavák je navyše napojený na malé čerpadlo, ktoré čerpá teplejšiu vodu z dna jazierka k plaváku a môžete k nemu pripojiť aj okysličovač. Jeho výhodou je nízka spotreba energie a zabezpečenie jazierka pred zamrznutím až do -20 °C. Malá cirkulácia vody v nádrži spoľahlivo udrží pri dne nádrže 3-4 stupne teplú vodu, v ktorej ryby prezimujú.

Vzduchovanie
Ide o vysoko účinnú metódu použitia vzduchovacích kameňov a kompresora, čím sa nonstop   prúdom vody a bublín rozbíja ľad, na hladine sa víri voda, a tým sa zabraňuje tvorbe ľadovej vrstvy. Vzduchovanie je vhodné pre väčšie jazierka, pretože sa pri ňom podchladzuje voda a jej teplota môže klesnúť aj pod +2 stupne, čo nie je vhodné napríklad pre zimovanie koi kaprov.  

Výhrevné teliesko
Je to hojne využívaný spôsob udržania nezamrznutej hladiny jazierka. Základom je, aby teliesko bolo nerezové, nikdy nepoužívajte obyčajné akváriové zo skla, pripevnené k plaváku. Výhodou je, že teliesko je vhodné aj do plytších jazierok a nemieša studenú vodu s teplou, čo je šetrné pre rybičky.

Prietokový ohrievač
Ide o zariadenie, ktoré obsahuje samostatný termostat pre reguláciu teploty vody, pričom sa umiestňuje za čerpadlo. Jeho nevýhodou je značne vysoká energetická náročnosť.

Autor: Zuzana

Focus Media

Video

Diskusia