Ako si užiť záhradu, z ktorej ešte neodišla zima

Zeleň a záhrada | 13.02.2017

Medziobdobie, keď romantické biele periny už zo záhrad miznú a jar ešte nedorazila, si môžete užiť naplno.

Možno vás už svrbia dlane, do ktorých by ste najradšej vzali záhradné náčinie, no zem je ešte priveľmi tvrdá a počasie chladné na veľké záhradné zásahy. Napriek tomu záhrada nemusí byť len neprívetivým hnedým miestom, do ktorého sa nevyplatí nahliadnuť. Tu je pár nápadov, ako si spríjemniť čakanie na začiatok ozajstnej záhradkárskej sezóny.


Privítajte vtáčikov
Pozorovať vtáctvo počas zimy a aj na jej konci je neuveriteľne upokojujúce - a môže sa stať aj vzrušujúcim divadlom. Napríklad, ak si dáte za úlohu presne identifikovať všetky druhy vtáčikov, ktoré vám sadajú na ploty či stromy. Viete, že aj sýkoriek je niekoľko druhov? Aké vtáky navštevujú vašu záhradu? Dokážete ich prilákať viac? A máte ich zdokumentované napríklad aj na fotografiách? Vydarené obrázky môžu byť skvelým darčekom alebo spomienkou.

Pozrite sa: Búdky pre vtáčiky inšpirované modernou architektúrou

Čím kŕmiť vtáky v záhrade?
Krmivom môžeme nielen pomôcť, ale dosť aj pokaziť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk. V žiadnom prípade by sme nemali používať solené, pražené, plesnivé plody ani údené potraviny. Ani cestoviny nie sú vhodné, pretože môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.

Čo obľubujú vtáky?
Drozdy, chochláče - jablká, rôzne plody
Sýkorky, brhlíky, kôrovníky - slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky
Vrabce, strnádky žlté - pšenica, drvená kukurica, jačmen, slnečnica
Stehlíky - slnečnica, proso, mak, repka olejná
Hrdličky záhradné - pšenica, drvená kukurica, jačmen
Kačice, labute, čajky, lysky - kukurica, pšenica, jačmeň.
Toto odporúča Slovenská ornitologická spoločnosť.


Pozorujte sneh
Ak vo vašej záhrade zima nechala aspoň kúsok svojej snehovej vlečky, skúste ju zachytiť - a pošlite nám zaujímavú fotku do súťaže Čaro zimy, ktorá trvá do konca februára!
Pozorovanie snehu v záhrade má však aj veľmi praktický zmysel: môžete tak zistiť, na ktorých miestach sa sneh drží najdlhšie, kam ho vietor naveje najviac. Tomu môžete prispôsobiť výsadbu: na miestach, kde sa tvoria záveje, by mali byť rastliny, ktoré dobre znesú aj vyššiu hmotnosť snehovej nádielky a navyše, ktoré nepôškodí väčšia vlhkosť, keď sa sneh začne topiť.

Prečítajte si: 5 najväčších chýb slovenských záhrad - a ako ich napraviť

Plánujte s rozumom
Prechádzka po zablatenej, vlhkej a neveľmi vábnej záhrade v tomto období neznie veľmi lákavo, môže byť však veľmi užitočná. Práve teraz totiž môžete vidieť zeleň oholenú, bez lístia, a tak si môžete naplánovať prípadné zmeny. Keď slnko predsa len natrvalo rozmrazí zem, nebudete strácať čas špekulovaním nad tým, kam umiestniť nádoby na zber dažďovej vody, kde postaviť besiedku alebo ako tento rok rozmiestniť zeleninové hriadky.
Nehovoriac o tom, že toto je ideálny čas na servis záhradného náradia - utrieť prach a špinu z kovových častí, natrieť olejom drevené rúčky, aby sa drevo neštiepilo, urobiť revíziu prázdnych črepníkov...

Autor: Nonka