Jar v črepníku: Tipy na najkrajšie kvetinové zátišia na balkón aj do záhrady

Zeleň a záhrada | 15.03.2017

Privítajte jar voňavými hyacintmi, veselými narcismi a elegantnými tulipánmi.

Konečne sme sa na väčšine Slovenska dočkali náznakov jari v podobe prebúdzajúcich sa záhrad. Je teda načase jarnej nálade trochu pomôcť a prilákať ju napríklad pestrými kvetinovými aranžmánmi, ktoré potešia v miske na stole, v črepníku na balkóne alebo pred vstupom do domu. Tu je pár vydarených inšpirácií, aké kvety spolu kombinovať, aby bol dojem čo najlepší.


Farebná kaskáda
Pri zostavovaní jarného aranžmánu v črepníku treba myslieť na to, že hoci kvietky kupujete v obchode alebo kvetinárstve mierne rozkvitnuté, pri dobrej starostlivosti sa nielen rozvinú, ale aj povyrastú. Najmä tulipány a narcisy dokážu prekvapiť tým, ako rýchlo vyrašia. Preto je dobré v črepníku alebo širokej mise ich situovať do stredu tak, aby bol pohľad na zátišie pekný z každej strany.

Ženy, ak chcete dlhšie žiť, mali by ste sa obklopiť zeleňou! Potvrdil to vedecký výskum.

Narušiť korienky
Pri vyberaní z plastových obalov treba korienky opatrne uvoľniť, no nepoškodiť ich radikálne. Najmä cibuľoviny majú spravidla v plastovom kvetináči málo miesta, a tak bývajú ich korienky tuho poprepletané. Pred zasadením ich treba namočiť do vody nielen preto, aby sa napili vlahy, ale aj preto, aby bola manipulácia s korienkami ľahšia.


Nezabudnúť na výšku
Pri výbere rastliniek do zátišia sa neraz necháme zlákať krásnymi farebnými kvietkami. Netreba však zabudnúť na celkovú kompozíciu. Ak bude črepník stáť pri vchode, nemali by ste zabudnúť na čosi vysoké - napríklad prútiky alebo jemné halúzky, aby aranžmám nadväzoval na líniu vysokých dverí. Halúzky bahniatok sa okrem iného zídu aj na spevnenie zátišia. Hlinu s kvitnúcimi rastlinkami môžete doslova prešpikovať prútikmi, aby držal pohromade.Ďalším spôsobom spevnenia - najmä, ak má črepník vydržať vo veternom prostredí - je zvinúť prútiky do venca, ktorý obopne celé kvetinové zátišie.

10 rastlín proti depresii, úzkosti a stresu - máte ich nablízku?

Nakupovať v trsoch
Ak si vyberáte jarné kvety na stôl, možno postačí po jednom z každého druhu. No pre väčšie črepníky je lepšie odolať pokušeniu „z každého plota iný kôl" a nakupovať rastliny aspoň po troch. To platí hlavne pre kvety, ktoré zvyknú prudko vyrásť: tulipány, narcisy, hyacinty a podobne.

Nahliadnite do galérie pod článkom a načerpajte inšpiráciu na farebné kombinácie, ktoré zaručene navodia optimistickú náladu!

Autor: Nonka