Kašlite na dokonalú záhradu: V móde je ležérnosť!

Zeleň a záhrada | 11.04.2017

Súčasné záhradné trendy poukazujú na to, že už nás toľko netrápi, „čo si pomyslia susedia". V záhrade chceme mať hlavne nabíjačku životnej energie.

„Stále viac klientov si pri zadávaní projektu spomína na záhrady z detstva," hovorí renomovaný záhradný architekt Ferdinand Leffler, ktorého milovníci záhradkárčenia poznajú aj z televízneho seriálu Ferdinandovy zahrady. Záhradné trendy posledných rokov ukazujú, že v záhradách hľadáme (možno stratený) pocit bezstarostného šťastia. „V detstve sme sa mohli v záhradách skrývať, motať sa v nich ako v zelenom labyrinte plnom chutných odmien. A tento pocit chceme dopriať aj svojim deťom a aj sebe. Pre niekoho je to prírodné jazierko, v ktorom sa môže schladiť, pre iného členitosť, ktorá vytvára príjemné zákutia," vysvetľuje Leffler.


Ekologickosť a prirodzená krása
Ako sa uvoľnenosť záhradných štruktúr prejavuje? Predovšetkým vo väčšom dôraze na ekologickosť, a to nielen v pohľade na používanie hnojív alebo zber dažďovej vody. S ekologickosťou sa totiž spája aj rešpekt k prirodzenej kráse.

10 rastlín v záhrade proti úzkosti, stresu a depresii

Centimeter netreba
Na ústupe sú aj záhrady „podľa pravítka". Súčasné záhrady nemusia mať rastliny posadené v pravidelných rozostupoch ako rotu vojakov. Dokonca ani rôzne záhradné štruktúry nemusia byť dokonale symetrické. Kvety možno napríklad posadiť do jednodruhových hniezd namiesto pravidelných hriadok.


Voľnosť pre seba aj záhradu
Ešte pred pár rokmi sme sa v slovenských a českých záhradách stretli skôr s tým, že všetko malo svoje presne určené miesto, v súčasnosti prejavujú väčší rozlet. Tak ako človek nemusí relaxovať len na vyhradenej terase alebo konkrétnom kuse dokonale postrihaného trávnika, aj rastlinám vieme dopriať viac voľnosti. Už pri výsadbe počítame s tým, že sa časom voľne rozrastú podľa vlastných inštinktov, nie podľa nami určenej cestičky. Renomovaný holandský záhradník Piet Oudolf tento princíp nazval „rámovať a rozmazávať".

5 osvedčených tipov pre krajšiu záhradu

Cyklus sucha
Na celom svete je ďalšou zo záhradných noviniek kalkulácia s vodou. A to nielen v zmysle zbierania dažďovej vody, ale aj v zmene výsadby. Stále viac záhradníkov si uvedomuje cenu a dôležitosť vody na planéte, a tak sa viac zamýšľajú nad tým, ako ňou neplytvať. Napríklad aj tým, že sa v určitých oblastiach zameriavajú na suchomilnejšie druhy rastlín. Alebo aj tým, že dnes si už po odkvitnutí rastliny nemusíme ísť nohy polámať, aby sme ju odstrihli - a tým odhalili kus pôdy pod ňou. Rešpekt ku kvalitnej pôde sa prejavuje aj rešpektom k smrti, a tak nie je výnimkou, že prvé mrazy vykreslia v záhrade krásne ľadové sochy na suchých steblách.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia