Záhrada v kopci: Možností, ako spevniť svah, je niekoľko

Zeleň a záhrada | 14.04.2017

Záhrada nie je v dokonalej rovine? Mierny svah iste zvládnete aj bez spevnenia, no ostrejší spád je lepšie zaistiť. Spôsobov, ako to urobiť, je niekoľko.

Najjednoduchšie je spevniť terén veľkými kameňmi a silou koreňov. Skalku alebo zatrávnenie svahu však využijete len v miernejších sklonoch. Ak sa sklon svahu priblíži k 45°, pripadajú do úvahy oporné múriky z rôznych materiálov.Inšpirujte sa rôznymi spôsobmi spevnenia v galérii pod článkom.


Najprirodzenejšie pôsobia prírodný kameň a drevo. Ale aj betón, pre mnohých z minulosti odpudivý, sa do záhrad vracia v novej podobe a netreba mať z neho obavy. Oporné múriky z akéhokoľvek materiálu musia mať dostatočne pevný základ, aby vydržali nápor zeminy nasiaknutej po daždi. Dôležité je nezabudnúť na odvodnenie svahu.

Škaredý múr v záhrade: Inšpirujte sa, ako ho rafinovane zamaskovať

Inak by tlaky vody v zemine vytlačili a porušili oporný múr. Čím bude svah prudší, tým musia byť múriky a terasy stabilnejšie a pevnejšie. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Priveľa oporných plôch môže vyvolať dojem, že záhrada je plná bariér.
Múrikmi sa dajú zvládnuť dve až tri úrovne, nie viac.Záhradu tak rozdelíte na niekoľko rozličných terás pospájaných sústavou schodov. Schody by mali byť bezpečné a pohodlné na chôdzu s výškou stupňa okolo 15 cm. To, akým spôsobom budú cez terén prechádzať, určia možnosti terénu, ale aj fantázia ich tvorcu.


Hradná štruktúra
Kameň je jednoznačne materiál predurčený pre záhradnú architektúru. Múry a múriky z neho majú neodolateľné kúzlo a možno ich vytvoriť rôznou technológiou. Jedna z nich je ukladanie kameňov nasucho, ktorá sa využíva pri nízkych výškach do jedného metra so základom širokým minimálne 50 cm.
Na dosiahnutie väčšej stability býva suchý múrik zošikmený smerom do svahu. V prípade vyššej opory treba použiť na spojenie kameňov cementovú maltu a klásť ich takzvanou hradnou štruktúrou. Jej podstatou je ukladanie kameňa do vodorovných škár s občasným vystriedaním so zhlukom kameňov.

Kamenné záhrady: Inšpiratívne zátišia, ktoré osviežia zeleň

Najvhodnejšie sú kamene z lomov, granit, žula či pieskovec. Vzhľadom na veľkosť kameňa a aj pohľadovo je ideálna hrúbka múra 33 cm, vynikne pri nej monumentálnosť kameňa. Tenšie steny pôsobia subtílne a neprirodzene. Stena sa muruje na vybetónovanom základe, denne možno položiť dva až štyri metre maximálne do výšky 50 cm, pretože inak by sa mohol múr zosypať.

Kameň je ťažký, nemá rovné plochy, ale kĺzavé hrany, preto sa ukladá po malých výškach do polosuchej betónovej zmesi. Po dosiahnutí výšky 50 cm treba práce prerušiť, nechať betón zaschnúť a pokračovať až na ďalší deň.
Betón sa na kamene kladie tak, aby sa vytvárala 3 až 4 cm hlboká škára. Niektorí remeselníci ju zatierajú jemnejším škárovacím materiálom, ale po vyplnení škár sa stráca štruktúra.


Betónová alternatíva
Ako alternatíva kameňa možno spevniť terasy múrikmi z betónu. Je to lacnejšia záležitosť ako prírodný kameň. Betón možno použiť v rôznych variantoch, hoci ako liaty.  Betónová zmes sa ukladá do debnenia, od ktorého závisí hladkosť povrchu lícovej strany múra. Výhoda je, že po zatvrdnutí získava tvar debnenia.
Múr tak môže byť dokonale hladký alebo plastický. Aby neboli steny veľmi masívne, je vhodné ich vystužiť oceľovou výstuhou. Množstvo a prierez výstuže stanoví odborník po posúdení únosnosti podložia a tlakových síl zeminy. Na princípe suchého stavania sa robia oporné múriky z tvárnic vyrobených z vibrolisovaného betónu.

Viete vybrať vhodnú podlahu nazáhradnú terasu? Materiálov na výber je veľa

Môžu byť plné so štiepaným povrchom, ktoré umožnia v krátkom čase postaviť dekoratívny múrik, alebo tvárnice s otvormi na nasypanie zeminy. Do otvorov sa vysádzajú rastliny, ktoré dokážu betón premeniť na kvitnúci a podľa ročných období sa meniaci živý múr. Oporný múr z tvárnic sa buduje kolmý alebo v sklone a pre každý typ tvárnic je stanovená jeho maximálna výška. Menšie terénne prevýšenie spevnia prefabrikované betónové palisády.

Pomocou nich možno vytvoriť členité múriky do výšky 80 cm. Spomínané betónové prvky však nie sú len sivé, dnes si ich môžete zadovážiť v mnohých farebných variantoch. Sú aj v najrôznejších štrukturálnych povrchových úpravách, ktoré betón katapultujú na vrchol materiálov určených pre záhradnú architektúru.


Prispôsobivé gabióny
Drôtené koše vyplnené kamenivom sa postupne z verejných a mestských priestorov presunuli aj do súkromných záhrad. Obľubu našli vďaka rýchlemu spôsobu stavania s vylúčením mokrého procesu.Dobre sa prispôsobia nepravidelnému povrchu, konštrukcia je priepustná a možno ju stavať bez ohľadu na ročné obdobie. Koše sú vyrobené zo zváraných alebo pletených sietí z pozinkovaného drôtu či drôtu obaleného plastom hrúbky od 3 mm. Koše rôznych rozmerov sa plnia lomovým kameňom odolným proti zvetrávaniu.

Kašlite na dokonalú záhradu podľa pravítka: V kurze je ležérnosť!

Gabióny sa ukladajú stupňovito z rubovej strany alebo z oboch strán, čo vyplynie z terénnych pomerov. Vhodná je aj kombinácia košov s kameňom a košov so zeminou vyplnenou rastlinami, prípadne so stupňami z prefabrikovaných betónových prvkov.


Drevené palisády
Drevo je menej tradičný materiál na oporné múriky. Tento fakt mu však neuberá z krásy. Drevené palisády možno použiť na zabezpečenie miernejšieho svahu. Je to v podstate drevená guľatina zviazaná drôtom alebo plastovou páskou.Samozrejme, drevo musí byť najskôr správne ošetrené, najlepšie tlakovou impregnáciou, ktorá predlžuje jeho životnosť. Využívajú sa aj tehly, ale pevné, dobre pálené, pretože obyčajné sa vonku v záhrade rýchlo rozpadnú.

Tehla v záhrade: Skvelé nápady, do ktorých sa zamilujete!

Tehlový múrik, podobne ako kamenný, sa muruje cementovou maltou a po dosiahnutí potrebnej výšky sa ešte vyplnia jeho škáry. Ideálne obdobie na stavbu oporných múrikov je jeseň. Počas zimy dobre sadnú. Ak ich na jeseň vysadíte trvalkami a cibuľovinami kvitnúcimi na jar a v jarnom období doplníme letničky, v lete sa môžete blysnúť atraktívnymi kvetinovými múrikmi.

Autor: Pekné Bývanie/Adela MOTYKOVÁ