Hortenzia: Ak sa o ňu správne staráte, vyrastie aj do výšky 3 metre

Zeleň a záhrada | 15.05.2017

Máloktorá kvitnúca rastlina je taká univerzálna ako hortenzia. Úspešne ju môžete pestovať v záhrade, ale osvedčila sa aj ako izbová rastlina. Jej krása je nadčasová a nádherne svedčí vidieckej i modernej záhrade.

Rôzne druhy
Najpopulárnejšia je hortenzia kalinolistá, ktorá bola východiskovou rastlinou pre vyšľachtenie izbovej odrody. Ide o guľovitý ker, ktorý dorastá do dvoch metrov a tvorí rôznofarebné súkvetia. Mimoriadne veľkými kvetmi sa vyznačuje hortenzia metlinatá. Ker dorastá do výšky troch metrov a vyschnuté kvety na ňom môžete ponechať celú zimu, pôsobí to dekoratívne. Popínavú hortenziu môžete využiť na vytvorenie krásnej kvitnúcej clony.

Nový záhradný trend: Konečne si užijete záhradu nielen na prácu, ale aj relax

Pestovateľské chyby
Napriek tomu, že ide o nenáročnú rastlinu, ktorá znesie tieň, polotieň i slnečné stanovisko, hlbokému tieňu sa pri výsadbe vyhnite. Nedostatok svetla má negatívny dopad na veľkosť a farebnú sýtosť kvetov. Problémy s farbou kvetov môžu vzniknúť pri nevhodnej skladbe pôdy. Hortenzie majú radi kyslú až mierne kyslú pôdu, s pH od 4,5 do 6,5. Čím je pôda kyslejšia, tým je intenzívnejší farebný odtieň kvetov. V neutrálnej a vápenatej pôde farbu kvetov udržíte pridaním síranu hlinitého, hnojením alebo zálievkou s modrou skalicou.


Smädné ako ťavy
Hortenzia má počas obdobia rastu a kvitnutia veľkú spotrebu vody. V lete ju musíte výdatne zalievať, aby jej koreňový bal nevyschol. Môžete použiť mulčovaciu kôru, ktorá udrží vlahu v pôde. Rovnako náročná je izbová rastlina. Prebytočnú vodu z podmisky však vylejte, aby jej nezačali hniť korene. Izbovej rastline sa počas kvitnutia najlepšie darí na chladnom tienistom mieste, pokojne ju umiestnite na balkóne. V období vegetačného pokoja ju zalievajte mierne, aby zemina nevyschla. Zálievku zvýšte, keď rastlina nasadí puky.

3 rastliny v záhrade, ktoré prospievajú duševnému zdraviu

Čo robiť, aby kvitli
Ak sa chcete tešiť z nádherne kvitnúceho kra, musíte sa o neho správne starať. A to závisí od druhu, ktorý pestujete. Dôležitý je poznať vhodné obdobie a spôsob rezu. Opatrne strihajte najmä veľkokveté druhy, aby ste v rámci neho neodstránili kvetné puky. Tvoria sa totiž už v lete a preto sa neodporúča strihať ich na jeseň ani skoro na jar. Výhony režte nad púčikom alebo tesne nad rozkonárením. Hortenzia stromčekovitá vyžaduje silný rez už začiatkom jari ešte pred pučaním, aby kvitla ešte v tom istom roku. Prerastený ker hortenzie metlinatej má tendenciu menej kvitnúť a vyžaduje intenzívny rez koncom roka.


Mení farby ako chameleón
Hortenzie kvitnú od júna do septembra a ich zvyčajná farba je ružová. Hortenzia však môže byť nežne biela, modrá, červená i fialová. Na farebný odtieň má zásadný vplyv kyslosť pôdy. Pri pH od 3,5 - 4,5 kvitne modro až fialovo, pri pH od 5,5 do 6 majú kvety ružovú až červenú farbu. Pri bielo kvitnúcich odrodách však farbu kvetu nezmeníte. Jedinou chybou krásy hortenzie je, že jej kvety nevoňajú.

Autor: Radomír