Toto si urobte v záhrade a vybočte tak zo stereotypu!

Zeleň a záhrada | 18.05.2017

Na záhrade je vždy čo robiť, no ruka v ruke s námahou prichádza aj radosť z výsledku. Preto sa na záhradku hodia vždy inšpirácie, ktoré si môžete „vypiplať" vlastnoručne.

V čase, keď všetko rastie a kvitne, by bola škoda nepodchytiť zdravý kvetinový rast. Do galérie pod článkom sme pozbierali viacero zaujímavých nápadov, ako si záhradu ozvláštniť, aby ani pri práci nebola nuda!

Rôznotvar

Päťuholník, šesťuholník, či osemuholník sú výzvy pre pestovateľa kvetín a byliniek. Hovoríme o unikátnej možnosti vytvarovať si vyvýšený záhon - viacsten, v ktorom pomocou priečok uspôsobíte malé priestory na pestovanie rozličných druhov kvetov, či byliniek. Použiť môžete klasické drevo, môžete ho prípadne vystlať záhradkárskou fóliou. Pridáte zem, sadenice a máte drobnú lúku kdekoľvek. Napríklad aj na verande. Alebo čerstvú zmesku korenín na terase, ktorá bude vyzerať super a chutiť ešte lepšie.


Pekné záhradné chodníčky: Obrovská galéria plná inšpirácií!

Záhradné taburetky

Už vám nepasujú do novej obývačky, ale škoda by ich bola vyhodiť? Stačí vydlabať vnútro taburetky a zasadiť si do nej napríklad jednoročné kvietky. Na sezónu vám rozmer akurát postačí, no trvalky by sa tu moc neuchytili. Prakticky zužitkujete niečo, čo by ste inak chceli vyhodiť.

Staré vane
Koryto, vaňa, lavór, vedro - možno aj hrdzavé a deravé nájdu svoj priestor ako záhradné doplnky. A nehovoríme o mieste, kde zbierate haraburdie. Stačí nový náter, dostatok hliny a potom je už na vás, či budete sadiť byliny, alebo tulipány. Takýto záhon je vyvýšený, takže nemusíte mať strach, že by ho zničil agresívny psí moč a netreba sa k nemu ani hlboko skláňať. Esteticky je tiež dosť vysoko.

Nebaví vás kosenie? Namiesto trávy využite záhradu inak

Črepníková idylka
Ani črepníky plné rastliniek nevyzerajú zle. Dokonca mladé dreviny, alebo menej odolné kvety nemusíte sadiť rovno do pôdy a čakať, či sa uchytia. Zasaďte ich do zeme priamo v črepníkoch. Okolie vysteľte dekoračným kameňom a uvidíte, ako pekne táto kolekcia bude pôsobiť. Perfektná na dekorovanie okolo domu, alebo okolo schodov v záhrade.

Záhradné nezvyklosti
Na rastlinkách je čarovná schopnosť žiť kdekoľvek a stačí im len trochu vhodnej hliny. Preto sa na záhon môže premeniť aj stará komoda, z ktorej zásuviek budú vykláňať hlávku rozvité kvety. Pekný kúsok prírody sa dá vyčarovať v starom sude, ale napríklad aj v betónových kvádroch poskladaných v atypických tvaroch. Príjemný pohľad bude aj na starý vydlabaný kmeň stromu, v ktorom zasadíte kvety farby letnej lúky. Možností ako okrášliť záhradu vlastnoručnými prvkami plnými zelene je skutočne mnoho. Stačí len vyhrnúť rukávy a baviť sa oživovaním vecí.

Autor: Marcos