Pestré floxy do každej záhrady: Viete, ako sa im bude dariť?

Zeleň a záhrada | 13.07.2017

Niekedy boli voňavé floxy v každej dedinskej záhradke. Časom sa na nich trochu zabudlo, čo je škoda. Medzi vyše 70 druhmi a stovkou kultivarov sú nízke, plazivé aj meter vysoké rastliny, ktoré sa uplatnia v skalke alebo na záhone.

Milujú slnko
Floxy pochádzajú zo Severnej Ameriky a zahŕňajú paletu farieb - červená, ružová, fialová, svetlomodrá, biela. Väčšina druhov obľubuje slnečné stanovisko, znesú aj polotieň a dobre znášajú sucho. V zamokrenej pôde sa im veľmi nedarí, rastú riedko a slabo kvitnú. Sadenice môžete vysádzať na jar alebo na jeseň do dobre skyprenej pôdy. Na rovnakom stanovišti ich môžete nechať päť - šesť rokov, potom ich treba rozsadiť. Delením trsov ich zároveň rozmnožíte.

Pivónie sú kráľovné Ázie: V správnych podmienkach narastú až do 2 metrov!

Pestré koberce
Nízke niekoľko centimetrov vysoké floxy šidlolisté vytvárajú husté kvitnúce koberce. Sú obľúbenou súčasťou skaliek alebo suchých múrikov. Ružové, biele či fialové drobné kvietky sa objavujú už v apríli. Právom patria medzi kráľovné skaliek, keďže sa im darí i na kamenistej suchej pôde s minimom živín. Môžete ich použiť ako pôdokryvné rastliny, keďže plochu dokážu zarásť veľmi rýchlo. Po odkvitnutí ich zrežte, rýchlo sa opäť rozrastú.


Na vysokej nohe

Flox paniculata (metlinatý) patrí k najvyšším trvalkám, dorastá do výšky od 60 do 180 cm. Kvety môžu mať bielu, ružovú, oranžovú, fialovú alebo zelenú farbu a rastú v hustom súkvetí. Niektoré odrody môžu byť dvojfarebné alebo mať panašované listy. Kvitnú vytrvalo od júla do septembra a pýšia sa i príjemnou vôňou. Dobre sa im darí na slnku i v polotieni. Na jar ich zrežte až po zem, vzídu nové rastliny. Flox maculata tiež patrí k vyšším druhom, jeho súkvetie má podlhovastý tvar a dosahuje výšku jeden meter.

Levanduľa v záhrade: Treba nájsť vhodný druh na správne miesto

Aj na balkóne
Floxy môžete úspešne pestovať na balkóne v nádobe. Veľkosť nádoby zvoľte podľa druhu. Polievajte tak, aby zemina nepreschla. Raz za tri týždne prihnojte. Floxy sú však citlivé na premokrenie, čo dajú najavo spomalením rastu. Ak to s vodou preháňate, úplne odumrú. Floxy potrebujú prezimovať v pôde, preto pred príchodom mrazov zapustite nádoby do zeme, prikryte čečinou a nechajte odpočívať až do jari.


Spoločná výsadba
Kombináciou rôznych odrôd floxov môžete vytvoriť samostatný záhon, ale dobre sa znášajú s inými trvalkami. Spolu vytvárajú nádherné záhony, ktoré sú atraktívne rozdielnou výškou, pestrosťou kvetov a rôznorodosťou tvarov. Zasadiť ich môžete spolu napríklad so žltokvitnúcou rudbekiou, ružovou pivóniou, bielymi margarétami, astilbou alebo orlíčkom.

Kliknite aj na galériu pod článkom a pokochajte sa týmito krásnymi kvietkami.

Autor: Radomír