10 rád, ako mať doma pekné kvety: Poznáte tieto finty?

Zeleň a záhrada | 08.08.2017

Ak doma nemáte rezané kvety len raz do roka na narodeniny, určite oceníte tieto tipy, ako si kvety vo váze udržať čo najdlhšie v dobrej kondícii. A navyše, v pekných aranžmánoch.

1. Strihať stonky pod uhlom
Základná rada znie: stonky kvetov ideálne zrežte ostrým nožom pod uhlom 45º. Najlepšie pod tečúcou vodou. Použiť môžete aj záhradné nožnice. Dajte si však záležať, aby boli ostré a nestláčali krehké stonky, čo by im poškodilo kapiláry. Rezanie pod uhlom zväčší plochu, cez ktorú sa kvety môžu napiť.

7 tipov, ako nezabiť kyticu: Pridávate do vody aspirín, ocot alebo mince?

2. Využiť zlomené hlavičky
Niekedy stačí menšia nepozornosť a kvety prídu o hlavičky. Ulomené kvietky s krátkymi stonkami môžeme využiť tak, že ich dozdobíme v čajovej šálke alebo malom poháriku - ako voňavý budíček na nočný stolík alebo do kúpeľne.


3. Ponúknuť im drink

Znie to neuveriteľne, ale aj rezané kvety si rady vypijú. Ak chcete, aby kytica vydržala dlhšie, primiešajte do vody vo váze pár kvapiek vodky a čajovú lyžičku cukru. Ak po čase predsa začnú odkvitať, pridajte ešte miništamperlíček vodky (do vázy, nie do úst!) - a kvety sa na čas opäť vzpružia!

Minizáhradka na okennom parapete: Ak viete, ako na to, rastlinám sa bude dariť!

4. „Poliať" ľadom
Orchidey typu Phalaenopsis sú pomerne nenáročné na údržbu, no ak si chcete predĺžiť ich životnosť, treba správne odhadovať množstvo zálievky. (A samozrejme, rosenia). Pokiaľ ide o zálievku, ideálne množstvo vody je - jedna kocka ľadu týždenne pre krátke rastliny, dve kocky pre vysoké. Kocky ľadu položte na špeciálnu drť, v ktorej sú kvety zasadené, nie však tesne k stonke. Ľad sa bude pomaly topiť a kvapkami akurátne osvieži rastlinku.


5. Nezabudnúť na lepiacu pásku

Úplne ľahká finta, ako si vyrobiť krásny aranžmán z rezaných kvetov aj bez toho, aby sme kupovali špeciálnu kvetinársku hmotu na napichovanie: Na širokej váze alebo mise si vytvorte mriežku z lepiacej pásky. Kvety potom nastrkáte pomedzi dierky. Dôležité však je: najprv naliať vodu, dobre poutierať okraj vázy, aby lepiace páska na hrdle dobre držala a okraje pásky poriadne pritlačiť.

3 rastliny pre duševné zdravie: Toto by sme mali doma pestovať pre lepšiu pohodičku

Všetkých 10 rád - a inšpirácií na pekné kvetinové aranžmány nájdete v galérii pod článkom.

Autor: Nonka