Nápady, ako sa zahrať s deťmi v záhrade: Tu netreba žiadne vstupné!

Zeleň a záhrada | 19.08.2018

Dochádza vám inšpirácia, ako sa zahrať s deťmi a hlavne, ako vybúriť ich energiu vhodným spôsobom? Máme pár nápadov, ktoré sa dajú robiť bez veľkých výdavkov. A zabaví sa celá rodina!

Záhradný tábor a jeho pravidlá
Ak sa vám pozdáva myšlienka pripraviť deťom hoci len víkendový záhradný tábor, treba najprv hodiť na papier alebo výkres pravidlá. Organizácia tábora totiž nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať.
Napríklad:
- Dnu do domu sa chodí len na toaletu.
- Jedlo a pitie pravidelne nosia „provianťáci" do záhrady. Kto je hladný, môže zakričať cez okno.
- od 7:00 ráno do 7:00 večer je zakázané používať elektronické ziariadenia ako mobil, tablet a podobne, s výnimkou detskej vysielačky na komunikáciu s „veliteľstvom".
- Spanie vnútri sa povoľuje len v mimoriadnych prípadoch (búrka, dážď, letná lavína, invázia dravcov).

Inšpirujte sa: Záhrada ako stvorená pre deti? Mala by mať tieto prvky!

Povolené disciplíny
Záhradný tábor nemá len zákazy. Naopak, povoľuje množstvo aktivít, ktoré by „veliteľstvo" vo vnútri normálne neschválilo. Napríklad:
- Fúkanie obrovských bublín,
- kreslenie kriedami na chodník,
- hádzanie loptičiek do terča (kruhu, diery),
- skákanie, lozenie, rýchla jazda na trojkolke,
- vybudovanie trpasličieho mesta,
- preskakovanie špagátov,
- vedecké pokusy so zafarbenou vodou,
- experimenty s vetrom,
- stavanie slnečných hodín...


Grilovanie aj bez ohňa

Zábavnou aktivitou môže byť napríklad zostrojenie alobalového grilu: škatuľu od pizze treba obaliť alobalom. Na dno takto vyloženej škatule deti položia keksíky s kúskami čokolády alebo penových cukríkov. Slnko po čase sladkosti rozpustí aj bez ohňa!

Prečítajte si: Čo je to za gril? Griluje vodou namiesto ohňa!

Základné stanovisko
Každý poriadny tábor aj ten v záhrade musí mať stan. Zručnejší rodičia môžu vyrobiť típí, (bohatší ho môžu kúpiť), pohodlní si zasa vystačia aj s obyčajným stanom pre dve osoby za pár eur. Niekomu vystačia aj dve plachty natiahnuté cez šnúru na sušenie bielizne.


Denný a nočný príbytok

Stan poskytne potrebný tieň počas horúcich dní a pre smelšie deti sa hodí aj na prespanie. Dovtedy ho však treba vybaviť základnými záchrannými pomôckami: aspoň dve baterky, aby sa o ne deti nebili, mäkké vankúše, teplé prikrývky, rozprávková knižka, obľúbená mäkká hračka, menšia plastová fľaša s vodou.

Nevynechajte: Bývajú s vami dospelé deti? Určite si pravidlá hry!

Špecializované stanoviská
Napokon, záhradná stanovačka má byť dobrodružstvom, nie traumou. Ideálne je, ak rodičia majú aj detské vysielačky, ktorými ich deti môžu privolať, ak by sa podvečer báli spať vonku.
Myšlienkou záhradného tábora nie je detí sa zbaviť, ale naučiť ich hrať sa samostatne, bez animátora, ktorý im organizuje čas.
Vonkajší priestor by preto mal byť vybavený širšou ponukou aktivít - napríklad zriadením kreatívneho, vedeckého, pestovateľského a herného kútika. Takéto rozdelenie zároveň učí deti udržiavať poriadok a nezničiť záhradu ako stádo kobyliek.

Pozrite sa do našej fotogalérie a objavte v nej množstvo inšpirácií na hry a záhradné aktivity pre deti aj tínedžerov.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia