Tipy na rastlinky, ktoré prežijú aj vašu starostlivosť

Zeleň a záhrada | 06.05.2019

Je to starý známy scenár. V obchode vidíte nádhernú kvetinu, chytila vás za srdce a už o pár minút vám bude robiť doma radosť. Aké je potom vaše sklamanie, keď o pár dní rastlinka „zosmutnie" a pomaly odumiera aj napriek vašej snahe?

Alebo po prvotnom nadšení v návale povinností na svoje rastlinky doma zabúdate a ony nenávratne končia vyschnuté či zhnité v smetnom koši? Spravte koniec za týmto smutným botanickým príbehom. Máme pre vás tipy, ako si doma udržať a dokonca krásne rozmnožiť nenáročné rastlinky!

Dve hlavné príčiny

V zásade sú dve príčiny, pre ktoré sa vašim rastlinkám nedarí. Buď sa im venujte príliš a zvyčajne ich prelievate, alebo naopak nemajú dostatočnú starostlivosť a pomrú smädom. Oba prípady majú jedno spoločné - nesprávnu starostlivosť.

Aby sa vám darilo, mali by ste voliť správne rastliny, ktoré sa hodia do vašej domácnosti a hlavne by ste sa mali oboznámiť so zásadami starostlivosti o ne. Vyberajte tie málo náročné a úspech je zaručený!

Čo pestovať podľa ročných období?
Na jeseň siahnite po dekoračných kapustičkách. Sú krásne farebné a majú ozdobné listy v bielej, fialovej, ružovej či zeleno-modrej farbe. Darí sa im pri nižších teplotách na jeseň a vydržia aj prvé mrazy.

Na zimu sú ideálne ozdobné trávy. Nevyžadujú si žiadnu starostlivosť a len občasné zalievanie. V ročnom období, ktoré je skúpe na slnko a teplo sú trávy ideálne. Jar vám potom spestria ľaliovky vo veselých farbách. Tieto trvalky pochádzajúce z Ázie nepatria medzi ľalie. Izbu či pracovný stôl vám budú skrášľovať veľkými trsmi listov a dlhými stonkami s kvetmi, ktoré rozkvitajú denne nanovo.

Viete, čo je hydropónia? Je to cesta rastliny ku alergikovi

Leto patrí sukulentom, ktoré môžete umiestniť ako do záhrady, tak aj do kvetináčov. S minimálnou starostlivosťou vám vydržia dlhú dobu, ak by ste však predsa len pozabudli, nastavte si pripomienku na zalievanie raz za pár týždňov.

Domáce šťastie
Je to bezproblémová, životaschopná rastlina, nenáročná na pestovanie. Nevystavujte ju priamemu slnku a mrazu.

Svokrin jazyk
Je to nenáročná rastlina, možno ju zalievať aj nepravidelne a obrovskou výhodu je to, že vám zároveň v izbe prečisťuje vzduch.

Zamiokulkas
Vydrží dlho a vyzerá atraktívne. Nevystavujte ho priamemu svetlu a doprajte mu dostatok tepla. Odvďačí sa vám rýchlym rastom.

Venušin vlas
Je to krásna dekoratívna izbová rastlina, ktorá sa vyznačuje množstvom vejárovitých listov. Nenechávajte ju na priamom slnku a nedovoľte jej úplne vyschnúť. Ak ju umiestnite do kúpeľne, spravíte radosť sebe aj rastlinke.

Begónie
Existuje mnoho druhov begónií, pestovať ich môžete ako letničky, ich prezimovanie však nie je náročné. Odvďačia sa vám pestrosťou a kvitnú dlho do jesene.

Prečítajte si niečo o liečivých rastlinách!

Mäta
Mäta je takmer nezničiteľná. Vášmu priestoru dodá nielen sýtu zelenú farbu, ale aj nádhernú vôňu. Priebežne z nej môžete zbierať lístky do nápojov. Ide o vytrvalú rastlinku, preto starostlivosť o ňu rozhodne zvládnete.

Plectranthus
Je podobný mäte. Rastie rýchlo a vyžaduje polotieň, má však rád ak ho polievate. Má aj liečivé účinky, používa sa pri bolestiach hrdla, na tlmenie kašľa či pri nádche. Povrchovo lieči reumu a infekcie.

Domáce rašelinisko
Je nenáročné a vizuálne veľmi príťažlivé. Ak sa vám zapáčilo, určite si ho skúste doma pripraviť!


Ďalšie tipy na krásne rastliny do vašej domácnosti nájdete v galérii - a verte, vyberali sme také, ktoré potrebujú minimum slnka a pozornosti.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia