Prečo je aloe vera dokonalý rodinný kvet

Zeleň a záhrada | 17.05.2019

Premýšľate nad rastlinkou, ktorá by vám obohatila parapet, bola prínosom pre každého člena rodiny a ešte aj nepotrebovala veľa starostlivosti? Predstavujeme vám aloe vera. Kvet, ktorý ocení v byte každý.

Prečo aloe vera?
Dôvodov je viac. Je to asi najmenej náročná rastlina na svete po kaktusoch. Bez problémov vydrží, ak pôjdete na dovolenku, určite k nej nebude potrebné volať susedov na zalievanie. Je pekná a zaujímavá.

Existuje viacero druhov a prakticky každá je iná, no všetky majú pozitívne vlastnosti. Ich listy sú plné dužiny, ktorá dokážu poraziť akné, opary a je skvelá aj pre posilnenie zdravia. Chuťovo si neprídete na svoje, ale organizmus v tomto prípade súhlasí s tým, že čo nie je chutné, je zdravé.

Prečítajte si: Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch

Pestovanie ako kaktus
V prírode sa ich vyskytuje približne 500 druhov aloe, ale všetky u nás dostupné druhy je možné pestovať priamo na parapete okna. Stačí vám hlina pre kaktusy a zalievanie tak trikrát do mesiaca, počas zimy pokojne aj dvakrát. Substrát pred zaliatím musí skutočne vyschnúť.

Vtedy bude rastlina žiť a vo svojich listoch udrží aj dostatok vody aj práve spomenutých výživných látok. Ak chcete aloe používať aj na pokožku, rozhodne ho nehnojte. Celkovo táto rastlina nevyžaduje hnojenie, ak ju sem - tam presadíte a vymeníte jej zeminu, bohato to stačí.


Musí byť na svetle

Aloe nie je prakticky náročné na nič, jediné čo vyžaduje, je dostatok svetla. Musí byť na čo najsvetlejšom mieste. Optimum je preň slnečné žiarenie aspoň desať hodín denne. Nepoškodí ju ani priame slnko.

Nevynechajte: Niektoré rastliny prosprievajú duševnému zdraviu - pestujete ich doma?

Perfektná do spálne
Kvety v spálni sú pekné, ale nie veľmi zdravé, pretože v noci dýchajú kyslík. No aj tu je výnimka a ňou je práve aloe. Aj v noci produkuje kyslík, takže ho môžete bez obáv pestovať v spálni a dokonca ráno budete mať vzduch o niečo lepší ako bez tejto rastliny.


Stačí priložiť

Ak máte napríklad vriedok, vyrážky, opar, zapálenú pokožku, stačí odlomiť kúsok listu a potierať problémové miesto. List vydrží v chladničke aj dva týždne, na látky to nemá vplyv. Vždy len odrežete zasušenú čas a aplikujete.

Inšpirujte sa: Sex a izbové rastliny - niektoré ho zlepšia, iné mu moc nepomáhajú!

Dokonalé rozmnožovanie
Ak sa vám využívanie aloe zapáči, nemusíte si vôbec robiť starosti s rozmnožovaním. Táto rastlinka sama začne v kvetináči vystrkovať spod zeme mladé výhonky. Keď už budú dostatočne veľké, jednoducho ich odtrhnete s časťou korienkov a zasadíte do zeminy. Chytí sa sama a máte nový zdroj krásy aj zdravia

Aloe nájdete aj v našej galérii.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia