Vianočná ruža nie je jediná, ktorá kvitne počas Vianoc. Ktoré rastliny sú ešte zimné?

Zeleň a záhrada | 30.11.2018

Existujú rastlinky, ktoré vám rozkvitnú počas najtmavších a najkratších dní v roku. Sú tu prosto na to, aby nám robili radosť! A veru poriadnu, kvitnú totiž vo farbách našich obľúbených sviatkov.

Nie je to nič zložité - aj počas zimy môžete mať doma krásne kvitnúce rastliny v kvetináčoch. Niektoré možno nie tak typické, avšak verte, starostlivosť o ne sa vyplatí.Hneď prvý nápad oceňujeme, pretože vám môže robiť radosť dlhodobo.

Ide totiž o stromček zasadený do kvetináča. Áno, živý stromček, ktorý vás bude sprevádzať sviatkami každý rok a vy ho nemusíte ani vytnúť, ani vyhadzovať. Nezabudnite však, že o živý stromček sa treba správne starať. Nestavajte ho blízko vykurovacích telies, nevystavujte teplotným šokom a pravidelne ho treba aj zalievať.

Pozrite si aj: Tento typ domu pracuje a šetrí peniaze za vás: Je zdravý, ekologický a lacný!

Vianočná ruža

Absolútnou stálicou Vianoc je jednoznačne vianočná ruža. Zrejme ste si zvykli túto rastlinku zaobstarať každým rokom nanovo, zvyčajne totiž neprežije dlhšie než do konca roka. Pestovanie vianočnej ruže je skutočne výzvou, a aj keď vám samotná rastlina prežije, jej krásne typické červené lístie by ste znova vypestovali len pomocou špeciálnej starostlivosti. Tieto pokusy odporúčame len veľmi skúseným pestovateľom.

 

Vianočný kaktus

Je to rastlinka pôvodom z Južnej Ameriky, a ak ste ju doma ešte nemali, rozhodne si ju zožeňte. Pohľad na vianočný kaktus uspokojí každého tradičného milovníka Vianoc. Pozor, nenechajte sa zmýliť jeho názvom, rozhodne sa o neho nestarajte ako o bežný kaktus!

Práve naopak, denne ho polievajte, udržujte príjemne vlhký. Nemá rád priame slnko, preto mu nájdite severné alebo východné stanovisko, a potom ho už nepresúvajte. Nemal by tiež zažiť teplotné šoky, hlavne teplotu pod 15 stupňov Celzia.

Pozrite si aj: Tieto dekorácie budú vládnuť roku 2019 a vyrobiť si ich môžete aj sami doma

Cyklámen

Cyklámeny dokážu kvitnúť dlhšie než 8 týždňov, preto sú ideálne na výzdobu interiéru počas zimných mesiacov. Ich sýte farby, nielen v odtieni červenej, lahodia oku. Starostlivosť o ne nie je vôbec náročná, nepotrebujú priame slnko a rastlinku najlepšie zavlažíte tak, že ju ponoríte približne na 20 minút do vody, aby si natiahla toľko vlhkosti, koľko potrebuje.

 

Rozmarín

Jeho sýta zelená farba a intenzívna vôňa by nemali chýbať v žiadnej domácnosti - využijete ho nielen na varenie a pečenie, je to aj rastlinka krásna na pohľad. Práve kombinácia jeho tvaru a farby evokuje malý vianočný stromček. A viete čo? Pokojne ho tak na sviatky môžete „nastajlovať"!

Pozrite si aj: Tajné zábery kráľovskej rodiny - ako trávia čas, keď sú doma? (FOTO) 

Amaryllis

Tieto rastlinky pôsobia krehko a exoticky. Vydržia kvitnúť až 6 týždňov, potrebujú však príjemné svetlé miesto, preto ich nedávajte ďaleko od okna. Nezabudnite rastlinku otáčať, aby rástla pekne rovno. Má rada vlhkú pôdu, ale nesmie sa prelievať.

 

Orchidea

Áno, ak patríte k ich milovníkom, asi vám toho veľa o nich nemusíme hovoriť. Keďže orchidei existujú v neprebernom množstve farebných kombinácií, môžete skúsiť zlúčiť ich farebnosť práve s výzdobou, ktorú ste zvolili na sviatky.

Náš tip: Bielymi kvetmi nič nepokazíte. Ak sa neviete rozhodnúť, tak je najlepším riešením práve biela orchidea. Pôsobí jemne a krehko, vydrží však neskutočne veľa a dokáže rodiť kvietok za kvietkom po dlhú dobu.

V našej galérii nájdete všetky zimné krásky. Stačí si len vybrať!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia