Myslíte si, že si v zime od záhrady oddýchnete? Ste na omyle! Toto musíte robiť aj naďalej

Zeleň a záhrada | 04.12.2018

Odložili ste záhradný nábytok, zazimovali náradie a máte pocit, že do jari môžete oddychovať s vyloženými nohami? Vyvedieme vás z omylu.

Dobrý záhradník nezaháľa ani v zimných mesiacoch, keď záhradu pokryje sneh. I v tomto období môžete vykonávať mnoho činností priamo v záhrade, ale aj z pohodlia svojho kresla.

S pílkou v ruke

Zimné mesiace sú vhodné na rez kvitnúcich krov, napríklad wisterie, ruže, na rez okrasných aj ovocných drevín. Staršie ovocné stromy znesú radikálnejší rez, podporíte tým úrodu. Slivky, čerešne a ostatné kôstkoviny však v zime nerežte, môžete tým spôsobiť vyššiu náchylnosť na hubovité ochorenia. V zime si môžete pripraviť odrezky zo stromov a krov, ktoré stačí zapichnúť do zeme. Pri reze používajte čisté a ostré náradie, aby ste nepoškodili stromy a neprenášali ochorenia.

Prečítajte si aj: Nemáte peniaze na renováciu kúpeľne? Stačí tento jeden doplnok a kúpeľňa bude ako hotelové SPA

Ostrihajte živý plot

V zime môžete ostrihať alebo úplne zmladiť živý plot. Neprekážajú vám vo výhľade žiadne listy a dokážete rezať oveľa presnejšie. Pravidelné orezávanie živých plotov prispieva k udržaniu pekného tvaru a k zahusteniu plota.

 

Môžete upraviť alebo zlikvidovať prerastený brečtan alebo iné rastliny, ktoré konceptuálne nezapadajú do záhrady. Ak ešte pôda nezamrzla, môžete vykopať a presunúť na iné miesto „spiace" rastliny. Do jari stihnú zakoreniť.

Chráňte dreviny

Ak ste ešte nestihli, teraz môžete natrieť kmene stromov zriedeným vápnom, ktoré ich ochráni pred škodcami aj kolísaním teplôt. Na kmene môžete prilepiť i pásky, ktoré zvýšia ochranu pred škodcami. Zviažte koruny kvitnúcich krov, aby ich ťažká snehová pokrývka nepolámala.

Prečítajte si aj: Chladnička v KÚPEĽNI! Je to skvelý alebo bláznivý nápad?

A keď nemrzne, polievajte dreviny a ihličnany. Dvojročné rastliny ochránite pred mrazmi netkanou textíliou. Vysejte trvalky, ktoré potrebujú cez zimu premrznúť. Skontrolujte stav cibuľovín a hľúz, ktoré chcete vysadiť na jar.

Ovocie a zelenina

V záhonoch ešte ostali zimné druhy zeleniny, napríklad pór, čínska kapusta, zimný šalát a špenát. Zbierať môžete vňať z pažítky, pretržlenu i nové listy byliniek. Liečivé rastliny citlivé na mrazy prekryte čečinou a lístím. Dokončite hnojenie a prekopanie záhonov. Vysejte do nádob kôpor, žeruchu, hrášok, šošovicu. Pravidelne kontrolujte uskladnené ovocie a zeleninu a zhnité kusy odstraňujte.

 

Nezabúdajte na skleník

Ak ste doteraz nestihli, dôkladne vyčistite skleník. Umyte sklá, podlahu a stojany dezinfekčným prostriedkom. Odstraňujte snehovú pokrývku zo skleníka, aby nedošlo k poškodeniu skla. Izolujte vonkajšie kohútiky, odstráňte hadice, aby ich nepoškodil mráz. Počas teplejších dní skleník vetrajte, zabránite vzniku plesní.

Prečítajte si aj: „Trónenie" na záchode bude odteraz radosť! Stačí si kúpiť do kúpeľne toto

Dôležité je to i vtedy, ak používate skleník na prezimovanie rastlín. Zimné mesiace môžete využiť na opravy plotov, drevených konštrukcií pergol alebo altánkov. Ušetríte si čas na jar, kedy je oveľa viac práce.

Starostlivosť o trávnik

Počas miernej zimy môžete pokračovať v strihaní trávnika, ale nie príliš nakrátko. Poprepichujte koreňový systém, zlepší to odovodnenie a prevzdušnenie. Vyhrabte všetky listy z trávnika. Keď mrzne alebo je sneh, po trávniku nechoďte, poškodíte ho. Miernu zimu môžete využiť na jeho obnovu, semeno klíči už pri teplote nad 5 °C. Je to tiež skvelý čas na odhalenie problémov s odvodnením trávnika či na terénne úpravy.

 

Z pohodlia kresla

Stačí vám ceruzka a papier a môžete si naplánovať, ako bude vyzerať zeleninová alebo kvetinová záhrada na budúci rok. Objednajte si kvetinové a zeleninové semená, stromčeky. Plánovanie výsadby je dôležité najmä pri zeleninovej záhrade. Aby ste si zabezpečili dobrú úrodu, striedajte plodiny. Vyhnete sa tým aj vzniku a šíreniu chorôb.

Urobte si inventár nástrojov a zariadení, ktoré budete potrebovať pre budúci rok. Možno sa vám zídu nové rukavice, pracovné topánky alebo oblečenie či pracovné nástroje, ktoré vám uľahčia prácu. Teraz máte skvelú príležitosť pridať ich do svojho vianočného zoznamu!

V našej galérii si môžete pozrieť, ako má vyzerať parádny skleník šikovného záhradníka.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia