Stačí spraviť tieto 3 kroky a budete mať na balkóne skutočnú zeleninovú záhradku

Zeleň a záhrada | 17.01.2019

Plánujete si tento rok založiť na balkóne, terase či priamo v byte malú zeleninovú záhradku? Áno, dá sa to a plánovať by ste mali začať už teraz! Poďte to skúsiť s nami, už koncom jari si budete môcť pochutiť na svojej prvej úrode.

Nie každý má možnosť vlastniť záhradu, dôvodov môže byť mnoho. Avšak aj na malom priestore, hoci aj vo vašom byte, si môžete vypestovať vlastné bylinky či zeleninovú úrodu. Poďte si s nami pripraviť priestor, pomôcky a vhodné rastlinky.

Prečítajte si aj: Máte kuchyňu do tvaru U? Chyba! Vieme, ktorý tvar kuchynskej linky je bezkonkurenčne naj!

Máte k dispozícii balkón, lodžiu alebo dokonca terasu? Môžete ju premeniť na miesto plné zelene, kvetov a chutných plodov. Svoju malú záhradku však môžete mať hoci aj na okenných parapetoch, a to celoročne.

 

Horizontálne i vertikálne

Svoju záhradku by ste mali plánovať nielen horizontálne, ale aj vertikálne. Nebojte sa toho, vertikálne môžete pestovať napríklad obľúbené jahody, je toho však omnoho viac. Priamo na stenách získate mnoho dodatočného priestoru, rastliny v črepníkoch dokonca môžete vešať aj do priestoru. Dôležitý je dostatočný prístup slnka a pohodlné zalievanie.

Prečítajte si aj: Ktorý kuchynský drez je vhodnejší: Jednoduchý či dvojitý? Poznáme odpoveď

Náš tip: Pripravte si poličky, závesné systémy alebo rozšírte vnútorné i vonkajšie parapety. Preferujte južné a západné strany, samozrejme, všetko s ohľadom na orientáciu vášho bytu. Ak máte viac slnka a svetla na východnej strane, vytvorte záhradku tam.

 

Aj na balkóne treba myslieť na zlé počasie, napríklad náhle silné poryvy vetra či silný dážď. Rastliny vopred chráňte alebo rozmiestnite tak, aby ste ich vedeli rýchlo dostať do bezpečia. Vyššie a popínavé rastliny budú potrebovať oporu v podobe treláže (oceníte napríklad pri pestovaní fazule).

Prečítajte si aj: Kuchynský ostrovček nie je zbytočnosť: Toto sú najväčšie výhody, ktoré vás presvedčia

Ako vyberať?

Z rastliniek si vyberajte tie, ktoré sú určené pre pestovanie v nádobách, ide o špeciálne odrody, ktorým sa darí na obmedzenom priestore. Pestovať takto môžete previsnuté rajčiaky, jahody, papriky a dokonca aj tekvice.

Prečítajte si aj: Týmto materiálom sa v kuchyni určite nevyhýbajte!

Vďačnými sú aj mnohé druhy byliniek, korenín a štipľavých paprík. Okrem chuti a užitočnosti v kuchyni sú krásne aj na pohľad a mnohé dokážu rodiť i celoročne. Na balkóne možno pestovať aj zemiaky, černice, exotické ovocie ako napríklad kivi či uhorky, alebo reďkovku.

 

Medzi obľúbenými sú tiež pažítka, medvedí cesnak, citrónová tráva, bazalka, ligurček, estragón, šalvia, mäta, medovka... vyberajte, čo máte radi!

Prečítajte si aj: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Nezabudnite na ochranu

Áno, aj na balkóne vám úrodu môžu zničiť škodcovia. Či už pôjde o vošky, alebo vtáky, ktoré si prídu pochutiť, o svoju záhradku sa budete musieť pravidelne starať. Najviac času zvyčajne zaberie polievanie, pretože v malých nádobách sa udrží menej vody.

Opäť platí pravidlo, že polievame v ranných alebo v podvečerných hodinách, aby sme rastlinám neublížili.

Inšpirujte sa v našej galérii, ako nádherne môže vyzerať záhrada na balkóne. Zmestí sa tam toho ozaj dosť!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia