Vykape vám každá rastlina? Skúste ju pestovať bez pôdy! Prezradíme vám ako na to

Zeleň a záhrada | 01.02.2019

Otravuje vás neustále polievanie izbových rastlín, prípadne máte problém nájsť niekoho na „záskok" cez dovolenku? Alebo naopak zabúdate polievať a pod vašimi rukami by neprežila ani žihľava?

V takom prípade je pre vás určite najvhodnejšie hydroponické pestovanie rastlín. O čo ide?

Nenáročné pestovanie

Hydropónia je pestovanie rastlín úplne bez pôdy, len v živnom roztoku. Týmto spôsobom môžete pestovať takmer všetky izbové rastliny - kvitnúce aj okrasné listom, ale aj čerstvé bylinky do kuchyne.

Prečítajte si aj: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Odstránením substrátu sa eliminuje riziko vzniku plesní alebo chorôb, ktoré pochádzajú z pôdy. Rastliny pestované hydroponicky prosperujú lepšie, rastú rýchlejšie, majú väčšie listy a bohatšie kvitnú.

 

Ako na to?

Na hydropóniu môžete preorientovať aj rastliny, ktoré ste pôvodne pestovali v zemine. Najlepšie výsledky dosiahnete so zdravými mladými exemplármi, keďže staršie by to už nemuseli zvládnuť. Rastliny vyberte z črepníka, jemne odstráňte zeminu z koreňov a dôkladne ich opláchnite. Umiestnite ich do zvolenej nádoby a zasypte hydroponickým substrátom.

Prečítajte si aj: 20 tipov na to, ako využiť hluché miesta v kuchyni: Wau, toľko úložného priestoru!

Hydroponický substrát tvorí štrk, hrubý piesok alebo keramzit, aby rastliny pevne stáli. Do nádob nalejte čistú prevarenú vodu, aby siahala do jednej tretiny koreňov. Zhruba po dvoch týždňoch sa rastliny prispôsobia novému prostrediu a namiesto vody im môžete naliať živný roztok.

Prečítajte si aj: Spoznajte prísne pravidlá, ako správne pracovať s bielou v kuchyni

Pekný a užitočný keramzit

Prečo je potrebné použiť pri hydroponickom pestovaní substrát? Rastlinu stabilizuje vo zvolenej polohe a zaručí, že sa ku koreňom dostane vzduch a vyvážený pomer vlahy a živín. Zvyčajne sa používa hnedočervený keramzit, ktorý má neutrálne pH, a preto sa z neho v živnom roztoku nič neuvoľňuje. Ide o porézne gulôčky alebo valčeky z vypáleného ílu, ktoré sú dostupné v rôznych veľkostiach.

 

Živný roztok

Živný roztok tvorí voda a hnojivá, ktoré môžu byť v tekutom alebo v tuhom stave. Rastliny pre svoje prosperovanie potrebujú rôzne látky, napríklad dusík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, síru a železo. Okrem týchto základných prvkov by mal roztok obsahovať stopové prvky bóru, molybdénu, medi, zinku, atď.

Prečítajte si aj: Oplatí sa kúpiť byt bez výťahu? Našli sme pre aj proti!

Živný roztok v nádobe stačí vymeniť po troch až štyroch týždňoch, inak sa do neho dolieva len odparená voda. Na kontrolu množstva roztoku slúži hladinomer, prostredníctvom ktorého zároveň roztok do nádoby dolievate.

Prečítajte si aj: 4 veci, na ktoré nesmiete zabudnúť, ak máte prvé vlastné bývanie

Nádoba

Pri hydroponickom pestovaní potrebujete dve nádoby - vrchnú, ktorá plní estetickú úlohu a vnútornú, ktorá stabilizuje rastlinu a uľahčuje manipuláciu pri výmene roztoku. Môžete aj improvizovať a rastliny pestovať v zaujímavej keramickej alebo v sklenenej nádobe. Ako vnútorná nádoba postačí obyčajný plastový črepník s dostatočným množstvom otvorov pre korene.

 

Má nevýhody?

Jediná nevýhoda hydropónie spočíva v tom, že prehnojenie rastliny ju môže nezvratne poškodiť. Preto si sami nemiešajte ani nekombinujte hnojivá, ale používajte predpripravené roztoky na hydropóniu.

Ak sa vám to zdá ako príliš veľké sci-fi, pozrite si v našej galérii, ako vyzerá hydropónia v praxi.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia