Každý majiteľ záhradky by na nej mal mať TOTO zviera: So všetkým vám pomôže

Zeleň a záhrada | 08.02.2019

Záhrada nie je len o rastlinách, o farebných kvetoch, o zelenine a pravidelnom zalievaní. Je zviera, ktoré by ste na nej mali bezdpomienečne mať - nielenže to bude zábava, ale so všetkým vám pomôže.

Zdajú sa vám vajcia a kuracie mäso v obchode pridrahé? Alebo nedôverujete kvalite predávaných výrobkov? Rozhodne nie ste sami. Tieto produkty si však môžete zadovážiť aj vy. Áno, mať vlastné sliepky na vajcia alebo aj na mäso, môže byť dokonca zábava - navyše, nie je to žiadna veľká veda!

Pozrite si aj: Najhorúcejšia kúpeľňová vychytávka znie: Sprcha a práčka v jednom! Pozrite si ju

Všetci dobre vieme, že domáce produkty jednoducho budú vždy chutiť inak. A čo môže byť lepšie než vlastné dochované alebo dopestované? V prípade, že máte trochu miesta na dvore či v záhrade, môžete chovať vlastné sliepky, či už čisto na vajcia, alebo aj pre mäso.

 

Starostlivosť o sliepky nie je náročná, samozrejme, ak máte k dispozícii vhodné podmienky a svojim „zverencom" viete poskytnúť pravidelnú starostlivosť. Za ňu sa vám odvďačia slušnou produkciou vajec a neskôr aj chutným mäsom.

Pozrite si aj: Zariaďte si kúpeľňu podľa toho, aké ste znamenie! Ktorá sa k vám skutočne hodí?

Kde začať?

Najprv si utrieďte svoje možnosti a potreby. Máte dosť priestoru? Ako budete svoje sliepky chovať? V kurníku a v ohradenom priestore alebo ich budete vypúšťať na voľno? A chcete len sliepky na vajcia alebo aj na mäso? Budete mať aj kohúta, a potom aj kopu kuriatok alebo chcete len nosnice?

Pozrite si aj: Zapáchajúcim odtokom v kúpeľni odzvonilo: Voda bude odtekať v roku 2019 úplne inak!

Keď budete poznať odpovede na svoje otázky, je najlepšia chvíľa na výber vhodného plemena. Keďže existuje viac než dvesto rôznych plemien, nemusíte mať obavu, že by ste si nevybrali tie správne práve pre vás.

 

Niektoré sa hodia viac na znášanie, iné viac na mäso, ďalšie dobre tolerujú aj horšie klimatické podmienky. Spolu môžete chovať aj viacero druhov sliepok, tu však pozor, aby sa vám plemená nepomiešali.

Pozrite si aj: Týmto materiálom sa v kuchyni určite nevyhýbajte!

Ubytujte ich

Sliepky budú potrebovať kurník. Ten dokáže šikovnejší majster pripraviť aj sám, môžete si však kúpiť aj hotový. Jeho veľkosť sa riadi počtom sliepok, ktoré budete chovať. Zvieratá budú potrebovať pravidelné kŕmenie, mnoho zelenej stravy, neustály prístup k vode a pobyt na dennom svetle.

Pozrite si aj: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Nezabudnite na ochranu a nemyslíme tým len pletivo, ktoré im zabráni zničiť vašu zeleninovú či kvetinovú záhradu, ale aj dôkladnú ochranu zhora kurníka pred dravcami.

 

Začnete s mladými sliepkami alebo rovno od kuriatka? Ak máte v pláne nakúpiť na jar malé kuriatka, počítajte s tým, že prvé týždne si budú vyžadovať vašu plnú pozornosť. Áno, myslíme každú hodinu.

Pozrite si aj: Je lepšia matná kuchynská linka ALEBO lesklá? Zisťovali sme a výsledok vás prekvapí

Malé kuriatka vyžadujú nielen kŕmenie, ale aj neustále zohrievanie a kontrolu, presne ako to robí mama kvočka. V prípade, že nemáte časové možnosti ich odchovať, zaobstarajte si už rovno o niečo staršie zvieratá, teda mladé nosnice.

Pozrite si aj: Varíte si v kuchyni maximálne kapučíno? Potom by vaša kuchyňa mala vyzerať takto!

Sliepky ako priatelia

Sliepky nemusíte využívať len na vajíčka alebo na mäso, môžete si z nich spraviť aj priateľov. Zachráňte utýrané, staré alebo opustené sliepky a ponúknite im miesto na dôstojný život či starobu. Tento skutok sa vám v živote vráti len a len v dobrom. 

 

Záhrada bude prekvitať

Vyprodukujú pre vašu záhradu doslova „zlatú výživu", teda výborný a kvalitný slepačí hnoj, s ktorým rastliny budú rásť doslova „ako z vody". Keďže sliepky nie sú len bylinožravé, ale konzumujú aj hmyz, dokážu záhradu zbaviť i množstva škodlivej chrobače. 

Pozrite si aj: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

Náš tip:So sliepkami si užijete aj mnoho zábavy. Sú jednoduché na chov a pomáhať s nimi môžu aj vaše staršie deti. Tak ako pri všetkých ostatných zvieratách, nezabudnite, že ak pôjdete na viac dní mimo (napríklad na dovolenku), budete potrebovať ochotných susedov alebo rodinných príslušníkov, ktorí sa vám o zvieratá postarajú.

Pozrite si v galérii, aké sú rozkošné a zmeníte na ne názor. :-)

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia