Netrhajte ich! Toto sú buriny, ktoré doma nechcete, a pritom sú liečivé a zdravé

Zeleň a záhrada | 13.02.2019

Vaše zbožné prianie je nádherná záhrada bez buriny. A tak ju vytrhávate, vyšklbávate a máte dobrý pocit. Ale... vyznáte sa vôbec v burine?

Hneď ako začnú vašu záhradu ohrievať prvé jarné lúče slnka, vykukne zo zeme spolu s vašimi obľúbenými kvetinami aj nepríjemná burina. Čo vám to však rastie na trávniku, ktorá rastlina vám zničila kvetinové záhony a ako sa vysporiadať s burinou v zeleninovej záhradke?

Pozrite si aj: Zariaďte si kúpeľňu podľa toho, aké ste znamenie! Ktorá sa k vám skutočne hodí?

Položili ste si niekedy otázku, čo to tá burina vlastne je? Áno, všetci vieme, že takto radi označujeme akékoľvek rastliny, ktoré rastú na miestach, kde si ich neželáme a zvyčajne sa im darí omnoho lepšie než rastlinkám, ktoré sme na dané miesto pôvodne zasadili.

 

V podstate medzi burinu - ide skutočne o laické a ľudové pomenovanie - radíme rastliny, ktoré zaplavujú svoje okolie veľkým počtom semien, rýchlo klíčia a rastú, a hlavne vytvárajú ťažko odstrániteľný, rozsiahly koreňový systém.

Pozrite si aj: Zapáchajúcim odtokom v kúpeľni odzvonilo: Voda bude odtekať v roku 2019 úplne inak!

Práve to je dôvod, pre ktorý je tak ťažké sa buriny zbaviť. Jej odstránením nad zemou sa zbavíte len jedinej rastliny, ktorá pokračuje v raste na tom istom či blízkom mieste, pretože pri kosení a trhaní sa nezbavíte úplne jej koreňov.

Pozrite si aj: Zubné pasty sú chemický koktejl - vymeňte ich za zdravé verzie

Buriny rastú rýchlo a zvyčajne berú slnko, vlahu a výživu rastlinám, ktoré sme si priali pestovať, čím ich ničia. Okrem trhania sa ich môžeme zbavovať aj herbicídmi, vždy je však dobré vedieť, čo vám to vo vašej záhradke rastie za burinu.

 

Hluchavka purpurová vylieči močové cesty!

Navyše, je jedlá, mladé kvety i listy môžete pridať do šalátov či polievok. Má tiež liečivé účinky, podobne ako známejšia hluchavka biela. Využíva sa najmä pri zápaloch močových ciest a chorobách obličiek. Sušený kvet sa môže pridať do čajových zmesí spolu s bazou čiernou, spodbeľom a divozelom a užívať pri prechladnutí.

Pozrite si aj: Týmto materiálom sa v kuchyni určite nevyhýbajte!

Púpava

Je to vytrvalá rastlinka, ktorá od skorej jari do neskorej jesene pokrýva nielen trávniky. Aj keď je užitočná a dokonca aj krásna, môže vám spôsobiť i mnoho problémov. Odstraňuje sa pomocou herbicídov, trhanie nad zemou je neefektívne, vypichnúť musíte aj koreň rastliny, a to zvyčajne opakovane.

Pozrite si aj: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Praslička roľná

Aj keď vyzerá atraktívne a patrí medzi liečivé rastliny, možno si ju na svojom záhone neželáte. Má dlhé korene, preto sa jej budete mechanicky zbavovať len ťažko. Ak siahnete po chémii, voľte zbrane najťažšieho kalibru a odstránené rastliny nedávajte do kompostu.

 

Pupenec roľný

Je popínavý, a ak ho v záhrade zbadáte, neváhajte ani deň. Šíri sa rýchlo, ovíja sa okolo plotov, konárov i rastlín. Má hlboké korene, a preto sa ho efektívne zbavíte len chemicky.

Pozrite si aj: Je lepšia matná kuchynská linka ALEBO lesklá? Zisťovali sme a výsledok vás prekvapí

Hviezdica prostredná

Mladé lístky tejto rastlinky môžete využiť aj na jedenie, ideálne do šalátov. Pochutnajú si na nej aj vaše sliepky, do kompostu ju však dávajte bez semien, inak si ju rozšírite po celej záhrade.

Pozrite si aj: Varíte si v kuchyni maximálne kapučíno? Potom by vaša kuchyňa mala vyzerať takto!

V záhrade nájdete ako burinu aj skorocel. Môžete ho využiť pre jeho liečivé účinky, ak však rastie nevhodne, napríklad na trávniku, odstráňte ho ešte pred vysemenením. Chemicky na neho pôsobia len selektívne herbicídy.

 

Vlčí mak, žihľava či hluchavka purpurová patria tiež medzi časté buriny. Na pohľad sú síce krásne, ak sa však objavili na nevhodných miestach, mali by ste ich čo najskôr odstrániť mechanicky. V prípade žihľavy odporúčame vykopať s celým koreňovým systémom.

V galérii si pozrite buriny, ktoré zaručene netreba trhať! Pomáhajú.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia