Nezabíjajte, odpudzujte! Triky ako sa zbaviť hmyzu doma aj v záhrade bez chemikálií

Zeleň a záhrada | 20.05.2019

Chemikálie síce zabijú otravné muchy a škodcov na vašom šalátiku, ale negatívne ohrozujú aj vaše zdravie. Preto hovoríme DOSŤ bolo chemikáliám, začíname raziť ekologickú domácnosť.

Nemáte radi otravné muchy, komáre vám idú poriadne na nervy a pavúky vám naháňajú strach? A to nehovoríme o kope ďalšieho hmyzu, akými sú napríklad kliešte, osy či rôzne vošky! Ako sa ich zbaviť bez toho, aby ste seba a svoje okolie polievali množstvom chemikálií? Dá sa to vôbec?

Ostatní práve čítajú: Vyhráva v ňom ženskosť a jemnosť. Viete, o aký štýl ide?

Veru dá! Aj v prírode existujú silné a účinné odpudzovače hmyzu, zároveň je však potrebné pristúpiť k celému problému novým spôsobom. Na jednej strane nás otravuje rozličný hmyz, na druhej si neraz neuvedomujeme, že tento hmyz je pre naše okolie veľmi dôležitý.

 

Zohráva v prírode svoju úlohu a je potravou pre ďalšie zvieratá. Neraz zabúdame, že chemické postreky na jeden druh hmyzu zabíjajú aj mnoho užitočných druhov. Namiesto chemických postrekov je preto vhodné siahnuť po iných prostriedkoch.

Ostatní práve čítajú: Ste zemské alebo vzdušné znamenie? TAKTO si pritiahnete do života šťastie

Dôsledným používaním sieťok a zábran obmedzíte prístupu hmyzu do vašej domácnosti. V záhrade môžete využiť na boj so škodcami ochranné fólie i výsadbu rastlín v symbióze tak, aby sa navzájom chránili. Existuje mnoho kombinácií, ktorým sa takto v záhrade darí.

Ostatní práve čítajú: Zistite, aké je vaše totemové zviera! Ovplyvňuje celý váš život

Voňavé odpudzovače

Samozrejme, vo vrcholiacej sezóne sa neraz potrebujeme natrieť repelentom alebo použiť odpudzovač na terase či pri posedení v prírode. Ako si pripraviť vlastný repelent? Budete potrebovať nádobku s rozprašovačom (z niektorého kozmetického výrobku), pripravte roztok prevarenej vody (500 ml), nakvapkajte do nej 50 ml vanilínového extraktu a 50 kvapiek esenciálneho oleja.

 

Odporúčame levanduľu, tea tree olej, mätu alebo eukalyptus, malo by ísť o niektorý z výrazne aromatických olejov. Všetko zmiešajte a aplikujte na telo ako repelent. Účinné odpudzovače môžete postaviť aj na stôl alebo do okna. Navyše, budú vyzerať štýlovo.

Ostatní práve čítajú: Lacné, a pritom šik! 7 nápadov ako zmeniť domov za minimum peňazí

Urob si sám

Do sklenených pohárov alebo do fliaš od zaváraniny dajte vodu, 40 kvapiek výrazne voňajúceho esenciálneho oleja (levanduľa, citrón, eukalyptus...), pridajte do každej nádoby vetvičku čerstvej mäty alebo rozmarínu, plátky citrónov prípadne limetiek a navrch položte plávajúce sviečky. Dozdobte kvietkami. Štýlový a účinný prostriedok proti otravnému hmyzu je tu!

Ostatní práve čítajú: FOTOinšpirácia: Ručne vyrábané, drevené dekorácie spravia z vášho bytu skutočný DOMOV

Dobrý odpudzovač je aj nakrájaný cesnak, ktorý položíte do misky na stôl alebo na okno, príjemne pôsobí aj rozkrojená limetka, do ktorej napicháte sušené klinčeky. Alebo možno máte svoj vlastný overený domáci prostriedok!

 

Nemáte čas alebo chuť experimentovať?

Mnohé e-shopy alebo obchody s ekologickými a zelenými produktami ponúkajú už hotové prípravky na odpudenie rôzneho hmyzu. Pomôžu bojovať aj s moľami, voškami či so štípajúcim hmyzom na báze tymiánu. A tušili ste, že škorica odpudzuje mravce? Rozhodne to vyskúšajte, ak ste ich vo svojej domácnosti objavili.

V našej GALÉRII nájdete aj produkty (vegan + netestované na zvieratách), ktoré môžete v záhrade používať namiesto postrekov. Zdraviu zdar!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia